A régió fúzióinak egyötöde Magyarországon zajlik

Vágólapra másolva!
Az idei év első félévében kötött vállalatfelvásárlási és egyesülési tranzakciók mintegy egyötöde a termelő szektorban jött létre mind Magyarországon, mind Közép-Kelet Európában - derül ki a PricewaterhouseCoopers Vállalatfelvásárlások és Egyesülések című felméréséből. A régióban lezajlott fúziók több mint 20 százaléka Magyarországon zajlott, és egyesülések átlagos értéke is hazánkban a legnagyobb.
Vágólapra másolva!

A magán-szektorbeli, nyilvánosságra hozott tranzakciókat elemző kutatás megállapítja, hogy a leggyorsabban - Magyarországon és a régióban egyaránt - a gyógyszeriparban és az élelmiszeriparban nőtt a vállalatfelvásárlások és egyesülések száma. Ugyanakkor a korábbi sikeriparágakban, mint az információ technológiában és a telekommunikációban jelentősen visszaesett a tranzakciók száma.

A PricewaterhouseCoopers felmérése szerint Magyarországon 12 százalékkal nőtt a vállalatfelvásárlási tranzakciók száma 2002 második negyedévében a megelőző három hónaphoz képest. Az első félévben 8 százalékos csökkenést regisztráltak az egy évvel korábbi időszakhoz képest. A régióban a második negyedévben 23 százalékkal nőtt a tranzakciók száma.

A tranzakciók értéke Magyarországon a legmagasabb

A felmérésből kiderül, hogy az idei első félévben csökkent a tranzakciók mérete mind Magyarországon, mind a régióban. A tranzakciók átlagos értéke az uniós csatlakozás előtt álló országok közül Magyarországon volt a legmagasabb, mintegy 16 milliárd dollár. Ez az összeg tartalmaz egy nagy összegű 100 millió dollár feletti tranzakciót is. A tranzakciók átlagos értéke Magyarországon 9 millió dollárrara tehető. A régióban egyébként 14, egyenként 100 millió dollár feletti tranzakció zajlott le: 10 Oroszországban, 2 Lengyelországban, egy Csehországban és egy Magyarországon.

Nő a külföldre irányuló tranzakciók száma

Magyarországon a legjelentősebb befektetők továbbra is Németország, Ausztria és az Egyesült Államok maradtak. A külföldről indult tranzakciók 47 százaléka indult ezekből az országokból. Magyarországon 2002 első félévében 5 darab kifelé irányuló tranzakció zajlott le, szemben az egy évvel korábban megkötött 3 tranzakcióval. A régió egésze is dinamikusabbá vált a kifelé irányuló tranzakciók tekintetében: összesen 18 ilyen ügylet jött létre 2002 első hat hónapjában. Ebből 6 Csehországból, 6 Oroszországból, 1 pedig Lengyelországból indult.

A fúziók egyötöde hazánkban történik

Közép-Kelet Európa vállalatfelvásárlások és egyesülések piacán Magyarország súlya meglehetősen nagy - különösen az ország gazdaságának méretéhez viszonyítva - állapítja meg a PricewaterhouseCoopers kutatása. Az első félév során a régióban az összes tranzakció mintegy egyötöde - 21 százalék - Magyarországon zajlott le. Az EU csatlakozás előtt álló országok között egyharmados arányt - 35 százalék - képvisel Magyarország.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

PricewaterhouseCoopers