Vágólapra másolva!
Vállalati részesedéseinek nagy részét gyorsított ütemben, a következő négy éven belül eladja a kormány a vagyonpolitikai irányelvek alapján, értesült a Világgazdaság. A tervek szerint a következő 14 hónapban közel száz céget értékesítenek, és a tervek között szerepel több társaság tőzsdei bevezetése is.
Vágólapra másolva!

A gazdasági napilap birtokába került vagyonpolitikai irányelvek szerint 2006-ig összesen 145 társaságot értékesít az állam abból a 180 céget magába foglaló portfolióból, amely az ÁPV Rt. által kezelt és a Magyar Fejlesztési Banktól átadandó cégeket tartalmazza. A napilap szerint a dokumentum tervezetét a napokban látta el kézjegyével a pénzügyminiszter.

2006 végére az ÁPV Rt. portfoliójában tartós vagyonkezelésre 200 milliárd forint értékű vagyon maradhat. Az állam vállalkozói vagyonába tartozó társaságok körében üzleti típusú vagyonkezelési gyakorlatot kell kialakítani a vagyon minél jobb hasznosításának érdekében, áll a Világgazdaság szerint a dokumentumban. Azoknál a cégeknél, ahol ez jelenleg jogszabályokba, vagy működési szabályokba ütközik, kezdeményezni kell a szabályok megváltoztatását és piaci alapra történő helyezését.

A következő társaságok szerepelnek a tervezetben:

Magyar Posta Rt.

A vállalatot tőzsdére kívánják vinni, legkorábban 2005-ben értékesítenék ezen a módon a kisebbségi részesedést. 100 százalékos állami tulajdon fenntartása nem indokolt a tervezet szerint.

Postabank

2003-ig befejeződik a Postabank Rt. részvényeinek az ÁPV Rt.-hez történő átadása, és stratégiai befektető számára kiírt nyílt pályázat alapján történő eladása.

Szerencsejáték Rt.

Először rendezni kell a lóversenyfogadás helyzetét. Ezután, 2003-ban a társaság kisebbségi részvénycsomagjának tőzsdei bevezetését javasolja a tervezet. 50 százalék plusz egy szavazat állami tulajdonban maradna.

Richter Gedeon Rt.

A terv szerint egy 25 százalékos részvénycsomag értékesítése 2004-ben indokolt. Emellett, a 25 százalék plusz egy szavazat felüli részesedés kárpótlási csomagban való értékesítését tervezik.

Magyar Villamos Művek Rt.

Az árszabályozás változását és a paksi atomerőmű hovatartozásának tisztázását követően az MVM Rt. kisebbségi részvénycsomagját tőzsdére kívánják vinni 2005 után, a minimális állami többség megtartása mellett. A tőzsdei bevezetés igen nyomott áron történne, áll a dokumentumban. A pályázattal való privatizálást elvettette a tervezet.

Mol Rt.

Az állami részesedést csak akkor értékesítik, ha változik a gazdaságpolitika, és tisztázódik az aranyrészvény kérdésköre.

Malév Rt.

A tartós állami tulajdon fenntartása a jövőben nem indokolt, és 2003-ban privatizálni kell a társaságot. A stratégia szerint a költségvetési források jelentős része hitelekkel vagy stratégiai befektető által nyújtott pénzügyi eszközökkel kiváltható kell, hogy legyen.

Mahart Rt.

2003-ban indokolt a cég teljes részvénycsomagjának pályázat útján történő értékesítése. Ehhez módosítani kell a tartós állami tulajdonra vonatkozó törvényeket.

Dunaferr-csoport

Novemberben készül el a privatizációs stratégia a forrásigényekre vonatkozóan. 2003-ban privatizálni kell a társaságot úgy, hogy a társaság hosszú távon életképes maradjon.

Földhitel és Jelzálogbank Rt.

A társaság 2003-as privatizációjának előkészületei folyamatban vannak, a részvények 75 százalékát értékesítik. Ez részben tőzsdei bevezetés, részben zártkörű értékesítés keretében képzelhető el.

Konzumbank Rt.

A Magyar Fejlesztési Bank Rt. fogja értékesíteni, nyílt pályázat keretében, 2003-ban.

Volán-társaságok

Jelenleg nem javasolják a privatizációt, arra 2005 után kerülhet sor, átmeneti vagyonkezelés után.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

ÁPV Rt.

MFB Rt.

Korábban:

Az állami vagyon 60 százalékát eladják
(2002. október 16.)