Megtalálták a legősibb házimacskát

Vágólapra másolva!
Az eddig ismert legkorábbi háziasított macska maradványait találták meg francia kutatók egy ciprusi sírban.
Vágólapra másolva!

A körülbelül nyolc hónapos házikedvencet nagy gondossággal temették el a kőkorszakban, feltételezhetően gazdája mellé, 9500 évvel ezelőtt. Eddig a történészek úgy vélték, hogy a macskákat először az ókori Egyiptomban háziasították a Krisztus előtti 19-20. század körül. A ciprusi macska tehát jó 6000 évvel korábbi, mint az eddig ismert házimacska-múmiák.

A macska csontjait tartalmazó sírt egy a neolitikumból származó ciprusi település ásatási helyszínén tárták föl francia régészek. Az összegörnyedt testhelyzetben fekvő emberi csontváz mellett, attól 40 centiméterre találtak rá az állat maradványaira. "Az, hogy a macskát kölyökkorában egy ember mellé temették, arra enged következtetni, hogy az állat fontos szerepet töltött be a sírban mellette fekvő ember életében" - magyarázza Jean-Denis Vigne, a párizsi természettudományi múzeum munkatársa. Ezt a feltevést erősíti az a tény is, hogy az állatot minden jel szerint nagy gonddal helyezték el a sírban, testük egymással párhuzamosan fekszik.

A macskáról annyi már ismert, hogy nem a modern házimacskához (Felis domesticus), hanem egy annál termetesebb vadmacskafajhoz (Felis silvestris) tartozott, ám nemét nem tudni. Egykori gazdái csengőt kötöttek a nyakára, ami szintén megkülönböztetett szerepére utal - mutat rá Melinda Zeder, a washingtoni Smithsonian National Museum of Natural History kutatója.

A kutyák "megszelídítése" - minden bizonnyal a vadászatban és a települések őrzésében betöltött hasznos szerepük miatt - a macskákénál régebbi időkre nyúlik vissza: első emberrel együtt eltemetett maradványaik 14 500 évvel ezelőttről, a mai Izrael területéről származnak.