Maradna posztján a súlyemelő-kapitány

Vágólapra másolva!
Krutzler Eszter ezüstérmes lett, Likerecz Gyöngyi és Varga Viktória pedig a negyedik helyen végzett, és az így szerzett 11 ponttal súlyemelőink a kajak-kenusok (39), a vívók (28) és az úszók (21) mögött a negyedik legeredményesebb csapatunkat alkották az athéni olimpián. Ám a szereplésükön enyhén szólva is sötét folt a férfiaknál három doppingvétség: Kecskés Zoltáné, Kovács Zoltáné, valamint az ezüstérmétől megfosztott Gyurkovics Ferencé. Imrő Dezső szövetségi kapitány azonban tűzbe tenné a kezét a három versenyzőért és még nem tekinti lezártnak egyik esetet sem. S az év végén lejáró szerződése után is maradna a kapitányi poszton.
Vágólapra másolva!
- Utólag nem bánta meg, hogy az év elején belevágott a szövetségi kapitányi munkába?

- Az olimpiai pontokat tekintve kétségkívül. De az eredményekre mégiscsak erős árnyékot vet három doppingeset. Mi a véleménye ezekről?
- Ne feledjük, hogy még egyik eset sem zárult le. S szerdán a Magyar Súlyemelő-szövetség sajtótájékoztatón is bejelentjük, hogy a végsőkig küzdünk a versenyzőinkért. A felkészülés során minden indulónkat többször ellenőriztük, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA munkatársai is végeztek vizsgálatokat, és soha semmilyen probléma nem volt.

- Athénban mégis lett probléma, nem is egy. Mint szakembernek, erre milyen magyarázata van? S hogy lehet az, hogy valakinek a verseny előtt negatív a mintája, a verseny után pedig pozitív, jelesül Gyurkovicsnak?
- Ez számomra is hatalmas rejtély, ilyen nem történhetne meg. Éppen ezért megyünk el a Sportdöntőbírósághoz is.

- A Gyurkovicshoz hasonló esetekben azért nem az a jellemző, hogy a versenyzőnek adnak igazat.
- Az viszont tény, hogy a doppingellenőrzések felettébb zavarosak voltak. Kecskést egy szerdai napon vizsgálták, s a szabályok szerint legkésőbb szombatig értesítést kellett volna kapnunk az eredményről. De ez csak hétfőn történt meg. S a B minta vizsgálatánál is történtek furcsaságok, áttöltötték egy másik edénybe, majd tíz-tizenöt perce nyoma veszett. Kovács Zoli négy és fél óra alatt nem tudott vizeletmintát adni, aláírattak vele különböző papírokat, majd hajnali háromra visszarendelték a WADA központjába. Ám amikor visszament, már nem foglalkoztak vele. Azt mondták, jöjjön háromnegyed 8-ra, de akkor is elküldték, hogy majd 11-kor kerül sorra. Zoli ott volt 11-kor is, akkor pedig azzal fogadták, hogy köszönik szépen, de már nem vesznek tőle mintát.

- Tűzbe tenné a versenyzőiért a kezét?
- Igen, hiszen amint már említettem, a felkészülés során rengeteg vizsgálaton átestek, és ezek mind negatív eredménnyel zárultak.

- Nyilván tudja, hogy a nemzetközi szövetség súlyos szankciókkal sújthat le, a magyar csapatot akár egy évre ki is zárhatja a világversenyekről.
- Bízom benne, hogy ez nem következik be.

- Az ön szerződése meddig él?
- December 31-ig.

- És utána folytatná a munkát?
- Igen, szeretném folytatni.

Fábik Tibor