Hazánk áll legrosszabbul az euróövezeti feltételek teljesítésében

Vágólapra másolva!
Sem az EU-hoz májusban csatlakozott tíz új tagállam, sem Svédország nem teljesíti egyelőre az euróövezeti tagság mind az öt feltételét, és Magyarország és Lengyelország egyik feltételt sem teljesítette az augusztussal zárult egyéves felmérési időszakban - állapítja meg az Európai Bizottság a szerdán megjelenő, legfrissebb konvergencia-jelentésében, amelyből hírügynökségek előre részleteket közöltek.
Vágólapra másolva!

A bizottság az árstabilitást, az államháztartási hiányt, az árfolyam-stabilitást, a hosszú lejáratú kamatokat és a központi bankokra vonatkozó szabályozást vizsgálta.

Svédország és Litvánia érte el a legjobb helyezést, három kategóriában teljesítve az euróövezeti feltételeket. Három új tagállam, Szlovánia, Észtország és Litvánia már belépett az ERM-II. átváltási mechanizmusba, amelyben plusz-mínusz 15 százalékos sávban kötik valutájukat az euróhoz. Az átváltási mechanizmusban legalább két évet kell tölteniük, mielőtt az euróövezeti tagságra pályázhatnak. Svédországban 2003-ban népszavazás utasította el az euróövezeti csatlakozást, és svéd koronát az ERM-II.-be sem vitték be.

A bizottság jelentése szerint a legnehezebb feladat az államháztartási hiány csökkentése. Svédországnak és Észtországnak többlete volt a vizsgált időszakban, Lettország, Litvánia és Szlovénia hiánya elmaradt a GDP előírt 3 százalékától, de a többi országban a deficit meghaladta azt. A jelentés szerint a többi országban a költségvetés pozíciója általában mind több bizonytalanságot mutatott, és nem látszott a javulás irányzata.

A jelentés készítői megkérdőjelezték Lengyelország képességét a hiány 3 százalék alá csökkentésére 2007-ben, ami szükséges lenne az euró 2009-re tervezett bevezetéséhez, Szlovákiáról pedig azt írták, hogy ott a megfelelő hiánycsökkentéssel szemben csak kiegyensúlyozott kockázatok mutatkoznak.

Az EU-bizottság szerint Észtországban, Cipruson, Lettországban, Litvániában és Máltán a törvényi szabályozás megfelel a központi bank függetlenségére vonatkozó uniós elveknek, Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban, Szlovéniában, Szlovákiában és Svédországban ellenben még vannak fogyatékosságok ezen a téren.