Történelem a rockkocsma falán

Vágólapra másolva!
Több mint száz olyan relikviát árvereznek el hamarosan a manhattani Hard Rock Caféban és az interneten, amelyeket a rock nagyágyúi ajánlottak fel. Acapulcóban is kincsek vannak, ott díszeleg egy fekete dzseki Keith Richardstól a hatvanas évek végéről, Bono egy mellénye egy U2 koncertről, Madonna egy kabátkája, a Heart együtteshez tartozó bőrdzseki és bőrnadrág, azaz ha valaki elég ügyes, egész menő cuccokban tud hazamenni a vacsora után.
Vágólapra másolva!

Az aukción bárki részt vehet, aki megfelelően zsíros bankszámlával rendelkezik, így lehetősége nyílik megszerezni mondjuk a Metallica Master of Puppets című albumának eredeti borítótervét, vagy a Guns N'Roses által kapott egyik díjat. Emellett az Anthrax, Ozzy Osbourne, a Van Halen és a KISS is felajánlott néhány ritkaságot. Az árverést november 6-án tartják majd New Yorkban.

A Hard Rock Cafék egyik ismérve, hogy begyűjtenek olyan tárgyakat, melyek fontos szerepet játszottak a könnyűzene történetében. A kollekció első darabját - s egyben a gyűjtés ötletét - Eric Clapton adta, aki gyakori vendég volt az 1971 júniusában nyitott első, eredeti, londoni Hard Rock Caféban. Ő kérte meg a személyzetet, hogy felakaszthassa a falra a gitárját, hogy ezzel is lestoppolja magának az asztalt, hogy jelezze kedvenc helyét. Az ötletre rábólintott a tulaj, de ezzel elindították a lavinát: egy hétre rá a Who frontembere, Pete Townshend érkezett egy gitárral és egy cetlivel: "Az enyém is van olyan jó, mint az övé. Pete."

Az Isaac Tigrett és Peter Morton által kitalált étteremforma sokáig londoni kuriózum volt, majd 1982-ben beleegyeztek, hogy több hasonló egység nyíljon a világ különböző pontjain. Sorra jöttek az amerikai cafék - például Los Angelesben, San Franciscóban, Chicagóban - és Európa (Párizs, Berlin) sem maradhatott ki. Harminchat országban száznégy étterem - ez volt az állás a közelmúltban. Pekingben, Bali szigetén, Bejrútban, a Kajmán-szigeteken, Reykjavikban és Pattayán is van már ilyesféle üzemegység.

A zenerajongók a manhattani étteremben simogathatják meg a Pearl Jam által átadott gitárt, Janis Joplin pólóját, ott vannak a Beatleshez tartozó, 1965-ös amerikai út során használt bőröndök, de látható Lennon akusztikus gitárja is, melyet 1966 karácsonyán adott át Bob Dylannek (utóbbi John Lennon halála után megszabadult a hangszertől, mert kissé babonás). Akad itt eredeti, Hendrix által írt dalszöveg (Bold as Love) a falon, de ott díszeleg Michael Jackson egyik korábbi, fekete-fehér bőrdzsekije is.

Acapulcóban vannak cuccok Elton Johntól, Hendrixtől, ott van Ozzy basszusgitárosának hangszere és Jacko huszonnégy, saját kezűleg kattintott fotója, melyet az étteremnek ajándékozott. Aki viszont arra a medálra vágyik, melyet a hetvenes évek elején Elvis viselt, vagy akinek Lenny Kravitz bőrrucija, netán a Slayer egyik gitárja az álma, annak már Nassaura kell utaznia.