FZ3: a villámgyors kompakt

Vágólapra másolva!
Leteszteltük a Panasonic harmadik generációs kompakt digitális kameráját. A korábbi típusokhoz hasonlóan Leica objektívvel szerelt FZ3-as modell újfajta képfeldolgozó rendszert kapott, s képstabilizátorral segíti az éles képek készítését.
Vágólapra másolva!

Forrás: [origo]A Panasonic DMC-FZ3 a családjából korábban megismert modellektől kissé eltérő, lekerekített formavilágú digitális fényképező. Eltűntek róla az éles kontúrok, finomabbak lettek a gép vonásai és a korábbi fekete borítás ezüstszínűre változott. Méretének és súlyának - 326g akkumulátorral és memóriakártyával - köszönhetően akár hosszabb távon is magunknál tarthatjuk táskánkban vagy nyakunkba akasztva. A könnyed felépítés azonban nem megy a kezelhetőség rovására, a markolat kialakítása pont megfelelő ahhoz, hogy a készülék fogása stabil legyen, és biztonsággal kézben tarthassuk a gépet. A jobb kéz hüvelykujját egy finom perem tartja a helyén, miközben a többi ujj sorsáról az előlap gumírozott markolata gondoskodik. A hangszóró sajnos pont a gépet támasztó hüvelykujj tövéhez esik, így az onnan kiszűrődő hangok jócskán csillapítva hallhatók, bár való igaz, hogy ez néha kifejezetten előnyös is lehet. Az akkumulátor a memóriakártyával együtt a kamera aljából nyíló ajtó mögött rejtőzik stabilan kiékelve. Ezek cseréje állvány használata mellett csak úgy oldható meg, ha a gépet levesszük a helyéről.

Az FZ3-as állványmenete egyébként fémből van, s az objektív tengelyétől kissé jobbra helyezték el, a készülék csatlakozóaljzatai a baloldalon egy kemény műanyagból készült fedősapka mögött találhatók. Az ajtó mögött találhatjuk az USB-csatlakozót, a videokimenetet, valamint a külön megvásárolható hálózati adapter csatlakozójának helyét.

Az optika és a vaku

A Z-sorozat korábbi modelljeinek gazdag öröksége a Leica DC Vario-Elmarit objektív a maga impozáns, 12-szeres, szélsebesen működő optikai zoomjával, melynek gyújtótávolsága 35mm-es (kisfilmes) rendszerre átszámítva 35-420mm. A közelítésért és távolításért felelős lencsetagok mozgását úgy oldották meg, hogy azok nem változtatják meg az objektív tubusának a gép bekapcsolásakor felvett hosszát. A teljes zoomtartományban az objektív maximális fényereje F2.8, ami elég jó értéknek számít, s gyenge fényviszonyok mellett is lehetővé teszi a nagyobb zársebesség használatát. Ezt a képességet fokozza a továbbfejlesztett MEGA O.I.S. optikai képstabilizátor, mely egy lencsetag elmozdításával képes a kéz remegését, apró rezgéseit ellensúlyozni alacsony zársebesség alkalmazásakor. A beépített stabilizátor egyébként kétféle üzemmódban képes működni: "Mode 1" üzemmódban az O.I.S. lencse folyamatosan kompenzálja a remegést, míg "Mode 2" üzemmódban a lencse csak az exponálás pillanatában egyenlíti ki a kéz remegését, így még hatékonyabb kompenzáció érhető el.

Tekintse meg a Panasonic FZ3-assal készített képeinket!javascript:var w=window.open('http://kepek.origo.hu/galleriesdisplay/gdisplay?xml=/0411/Panas2004112417513/gallery.xml','popup','width=500,height=520');w.focus();

A FZ3-ba dioptriakorrekciós képességgel ellátott elektronikus keresőt (EVF) építettek be, mely 0,33 collos, 114 ezer képpont felbontású és a hátoldali LCD-hez hasonlóan minden fontos információt megjelenít. Segítségével könnyebben követhetők a gyorsan mozgó tárgyak és az élesség beállítása is nagyobb hatékonysággal ellenőrizhető. Erős napsütésben különösen nagy segítséget nyújt az EVF, mivel a napsütés nem befolyásolja láthatóságát. Egy nagyobb hátoldali LCD-t is használhatunk a képek komponálásához, visszanézéséhez, ez szintén 114 ezer képpont felbontású, de átmérője 1,5 coll. A helyes expozíciót az LCD kijelzőn megjeleníthető élő hisztogram is segíti. Sajnos mint más gyártók gépeinél gyakorta előfordul, az LCD és az elektronikus kereső gyengébb fényviszonyok mellett "belassul"; a kép frissítése - még ha rövid időre is - elkezd akadozni. Ez zavaró lehet és bár a két beépített megjelenítő színvisszaadása, megfelelő fehéregyensúly beállítása mellett jó, ez az aprócska hiba mégis levon az értékéből.

Beépített vakuval is rendelkezik a készülék, amely közvetlenül az objektív fölött kapott helyet, gombnyomásra nyílik fel, s kibocsátott villanófényének hatósugara körülbelül négy méter. Az ennél nagyobb távolságban lévő tárgyak esetében már nincs minden részlet tökéletesen megvilágítva. A vaku üzemmódjai a fényképező aktuális beállításaitól függnek, de a teljesen automatikus beállításon kívül bekapcsolható a vörösszem-hatást csökkentő funkció, és elkészíthetők éjszakai felvételeink lassú vakuszinkronnal is. Ez utóbbi esetben először a zár tartós nyitva tartásával a háttérről visszaverődő fényt gyűjti be az objektív, majd az előtérben található tárgyat, vagy személyt villantja ki. Így nagyon gyenge megvilágítás mellett is lehet jól kiexponált (megfelelően világos) elő- és háttérrel képeket készíteni.

Forrás: [origo]

Az idén ősszel bejelentett Panasonic Lumix fényképezők közös tulajdonsága, hogy az új fejlesztésű Venus Engine II áramkörrel készülnek, mely új képalkotási eljárást tartalmaz. Ennek köszönhetően a FZ3-ban az előző típusokhoz képest a felbontás további növelése mellett gyorsabb működési sebességet értek el. Nőtt a kamera reakciósebessége, melynek eredménye a rendkívül alacsony, mindösszesen 0,008 másodperces kioldási időkésés és a körülbelül 0,3 másodperces zársebesség-intervallum. Ezek az impozáns paraméterek lehetőséget teremtenek egy-egy váratlan esemény gyors megörökítésére is. Az FZ3-mal sorozatfelvételi módban 4 vagy 2 kép/másodperces sebességet használhatunk a beállított képminőség függvényében 7-13 képkockáig. Az ennek beállítására szolgáló gomb közvetlenül a vezérlőtárcsa mellett kapott helyet. A gépbe egy három megapixeles, 1/3,2 coll átmérőjű érzékelő került beépítésre, melynek érzékenysége ISO 80, 100, 200 és 400-ra állítható, ha nem az automata-módot kívánjuk használni. Alacsony érzékenység mellett az elkészült képek zajmentesnek mondhatók, azonban az értékek növelésével ez gyorsan megváltozik: ISO 400 mellett már erős képzaj mutatkozik a fotókon.

A készítendő fénykép felbontása öt érték közül választható: 2016x1512, 1600x1200, 1280x960, 640x480, 1920x1080 (16:9 arányú). A felbontás mellett befolyásolható a tömörítés mértéke (JPEG esetén), mely lehet Fine (jobb minőség), Standard (kisebb képméret) és TIFF formátumú (Fine JPEG kép mellé egy tömörítés nélküli TIFF kép mentése).