Az Ecostat csökkenő növekedést és romló egyensúlyt vár

Vágólapra másolva!
Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet elemzése szerint a magyar gazdaságban a jövő évi konjunkturális folyamatokat vizsgálva több kérdőjel is mutatkozik, a növekedési ütem 2005-ben mérséklődhet; a külső egyensúly továbbra is romló képet mutat majd, az államháztartási egyensúly csak kis mértékben javul.
Vágólapra másolva!

Magyarországon az ipari termelés éves növekedési üteme, elsősorban az exportértékesítés lassuló növekedése miatt, mérséklődik, az év egészére a termelés 8,7 százalékos bővülése várható.

A bruttó átlagkeresetek 2004. évi lassuló növekedése a kiskereskedelmi forgalomban is érezteti hatását. Bár a forgalom továbbra is dinamikusan nő, szeptemberben már a tartós fogyasztási cikkek kereskedelmének dinamizmusa mérséklődött, ami a lakossági fogyasztás lassuló bővülésére utal. A harmadik negyedévben a korábban vártnál még mindig magasabb növekedési ütem várható a háztartások fogyasztási kiadásainál, így éves szinten 3 százalékos bővülést prognosztizál az Ecostat.

Az államháztartási hiány a kutatók szerint eléri az idén eléri a GDP 5,4 százalékát. Az év eleji tervekhez képest a fogyasztási adó-bevételeknél, valamint a költségvetési fejezetek kiadásainál figyelhető meg számottevő túllépés. Év közben a költségvetési kiadások visszafogása érdekében történtek ugyan intézkedések, a lépések hatékonysága azonban az Ecostat szerint nem felelt meg a várakozásoknak.

A külkereskedelmi áruforgalom előzetes adatai alapján néhány nyugat-európai országba (Németország, Ausztria, Hollandia) irányuló kivitel üteme érezhetően mérséklődik. Az áruforgalmi egyenleg a KSH adatai alapján Csehországgal és Lengyelországgal szemben is romlott, élénkülő forgalom jellemző ugyanakkor ázsiai relációban. Bár a fogyasztási célú import fokozatos mérséklődése némileg javíthatja az egyensúlyt, az idei év egészére 4,8 milliárd euró hiányt prognosztizál az Ecostat.

A fogyasztói árindex éves szinten 6,8 százalékra süllyedhet. Az 50 pontos kamatcsökkentés után a forint nominális felértékelődése folytatódott. A kutatók szerint minden feltétel adott a további monetáris lazításhoz, így a közeljövőben az irányadó kamat csökkenésére számítanak, ám úgy vélik, a lépés áthúzódhat a következő év elejére.