Online adatbázis a "diplomagyárak" ellen

Vágólapra másolva!
Új, központi adatbázist indított az amerikai kormány az ország akkreditált oktatási intézményeiről. A kereshető online lista létrehozását a "diplomagyárak" elszaporodása indokolja.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok Oktatásügyi Minisztériumának új, nyilvános adatbázisa valamennyi olyan akkreditált oktatási intézmény nevét, címét és regisztrációját tartalmazza, amely a szövetségi kormány által elismert szervezetek engedélyével működik. Sally Stroup, a tárca miniszterhelyettese szerint az adatbázis fontos szerepet tölt be a gyanútlan továbbtanulókat és munkaadókat egyaránt megtévesztő, értéktelen képesítést adó "diplomagyárak" elleni harcban - adta hírül az Információs Társadalom es Trendkutató Központ Infinit hírlevele.

Az adatbázis kialakítására a Kongresszus tavalyi felhívását követően került sor, miután kiderült, hogy egyes magas rangú kormányzati tisztviselők kétes értékű diplomával rendelkeznek. A törvényalkotókat az is aggodalommal töltötte el, hogy a diplomagyárak az internet segítségével rövid időn belül elszaporodtak. - A minisztériumnak nem áll módjában, hogy bezárassa ezeket az iskolákat, azt azonban el kívánja érni, hogy az emberek megtudják, mely intézmények működnek legitim keretek között, s melyek nem - hangsúlyozta Jane Glickman, az oktatásügyi tárca szóvivője.

A szabadlistás adatbázis nagy könnyebbséget jelenhet azon leendő hallgatók és munkaadók számára, akik nem tudják, hogyan tegyenek különbséget például a hamis képesítést adó wyomingi Hamilton University, valamint a New York-i Hamilton College között, amely egy jogszerűen működő, akkreditált bölcsészettudományi intézet. Az adatbázis azok számára is nagy segítséget nyújthat, akik nem az iskola weboldala alapján próbálják megítélni az adott intézményt. Az adatbázis létrehozását többek között az a Susan Collins szenátor is örömmel fogadta, aki a kormányzati ügyekkel foglalkozó bizottság elnökeként már tavaly januárban javaslatot tett a lista kialakítására. - Vizsgálatainkból kiderült, hogy a diplomagyárak nemcsak a pénzüktől fosztják meg az értéktelen diplomához jutó hallgatókat, hanem végső soron a szövetségi kormányt és azokat a cégeket is becsapják, amelyek a látszatdiplomával rendelkező dolgozókat foglalkoztatják - mondta el Collin.