Csontvelősejtekkel a májfibrózis ellen

Vágólapra másolva!
Egy új eredmény új megközelítést hozhat a májfibrózis terápiájában. A londoni Hammersmith kórházban máris előkészültek rá, hogy a módszert embereken is kipróbálják.
Vágólapra másolva!

Mesterséges májfibrózist idéztek elő egerekben Isao Sakaida és munkatársai azzal, hogy májukba négy héten át szén-tetrakloridot injektáltak. Ezt követően a kísérleti állatok felének farokvénájába olyan, egészséges egerekből származó csontvelősejteket juttattak, amelyeket előzőleg úgy tettek láthatóvá, hogy zölden világító medúza-gént juttattak bele.

A kísérleti egereket további négy héten át kezelték szén-tetrakloriddal, s közben vizsgálták, hogy a megjelölt egészséges csontvelősejtek merre vándorolnak. A zöld jelölés egyértelműen megmutatta, hogy a csontvelői sejtek megtelepedtek a rostok mentén, májsejtekké alakultak, és erős mátrix metalloproteináz-9 (MMP-9) kifejeződést mutattak. Ez az enzim szerepet játszhat a fibrotikus szövet feloldásában. A kísérleti egerekben a csontvelő-átültetés után négy héttel erősen csökkent a májfibrózis, és jelentősen javult a túlélési arány a kontrollcsoporthoz képest.

Az eredmény új megközelítést hozhat a májfibrózis terápiájában. A londoni Hammersmith kórházban máris előkészültek rá, hogy a módszert embereken is kipróbálják. A kilökődés elkerülése érdekében saját csontvelői sejteket terveznek beadni, az őssejteket közvetlenül a májba juttatják. A kutatók szerint kicsi a kockázata annak, hogy a csontvelői sejtek egy része hegszövetet alkot, és ezzel rontja a prognózist.