Áruházi robot, a utahi egyetem bevásárló-asszisztense

Vágólapra másolva!
Egyre több a látáskárosultak életét megkönnyítő technológia - a Vision 2005 kiállításon számos ilyen jellegű terméket mutattak be. A Utah Egyetem robotja vásárlás közben segít, ám a tervek szerint hamarosan lakóépületek körüli, vagy a repülőtereken történő tájékozódásban is számíthatnak rá.
Vágólapra másolva!

Gépi segédek

A fejlesztést Vladimir Kulyukin, az egyetem "segéd-technológiákra" szakosodott laboratóriuma, a CSATL (Computer Science Assistive Technology Laboratory) igazgatója vezeti. A kutató egyrészt a látásproblémákban szenvedők komplex és dinamikus belső és külső környezetben történő navigációjával, másrészt az ember-robot interakcióval, főként az asszisztens szerepet betöltő gépekkel foglalkozik. Munkatársaival úgynevezett SANDEE (System for Assisted Navigation in Dynamic and complEx Environments) rendszereken dolgoznak.

A jelenlegi eszközök és eljárások ugyan hasznosak, de több megoldásra váró problémát vetnek fel. Kulyukin az adott szenzortípusoktól való túlzott függést, nem elegendő környezet-érzékenységüket, korlátozott kommunikációs képességeiket bírálja. Ráadásul a szenzorok fúziója sem lehetséges - hangsúlyozza. Mindez azt eredményezi, hogy a különböző gépezetek és programok (egyelőre) nem csökkentik a felhasználó navigációjához szükséges kognitív megterhelést. Márpedig a "segéd-technológiáknak" (assistive technologies) ez lenne a legfőbb rendeltetésük.

A harmadik polcon, jobbra

Fejlesztésüket "robotikus bevásárló-asszisztensnek" tekinti. "Sokan azt hiszik, hogy a vakvezető kutyákat próbáljuk helyettesíteni, pedig egyáltalán nem áll szándékunkban" - fűzi hozzá a BBC-nek adott interjúban. Az ötlet látáskárosultakkal folytatott beszélgetései során született - többen panaszkodtak, hogy az önálló bevásárlás komoly problémát jelent.