Vágólapra másolva!
Focirégész nevű sorozatunkban leporoljuk a múlt emlékeit, és felidézzük a mai dátum legemlékezetesebb futballeseményeit. Nézzük, mi történt június 4-én!

1933-ban ezen a napon játszották a Balkán-kupa második mérkőzését, a házigazda Románia találkozott Bulgária legjobbjaival. A regionális sorozatot 1929-ben indították útjára, hét éven keresztül minden esztendőben megrendezték, majd a II. világháború után ismét életre hívták (1946, 1947, 1948), de ezt követően hosszú szünet következett, a hetvenes években pedig még volt két, elvetélt kísérlet a sorozat folytatására.

Az állandó résztvevők (Románia, Jugoszlávia, Görögország, Bulgária) mellett az évtizedek folyamán szerepelt még a tornán Törökország, Albánia, Magyarország, Csehszlovákia és Lengyelország is. Azon a júniusi napon a bukaresti ONEF stadionban 15 ezer néző volt kíváncsi a két régi rivális találkozójára.

A románok 1922-ben, a bolgárok pedig két esztendővel később játszották első válogatott mérkőzésüket, az azóta eltelt időszakban a két ország legjobbjai hétszer találkoztak (Bulgária összesen 29 mérkőzést játszott 1924 és 1933 között). Akkori összecsapásukig az öt román győzelemmel szemben csak két bolgár siker állt, ám mindkettő éppen a Balkán-kupán született (1930-ban és 1932-ben), azaz mindkét félnek volt mit törleszteni. A bolgárok rettenetes mérkőzés után érkeztek a román fővárosba, hiszen május 21-én Madridban 13-0-s vereséget szenvedtek a spanyoloktól, ami nem csak akkor, hanem azóta is történetük legsúlyosabb vereségének számít.

Nos, a gárda a két hét alatt nem heverte ki a pofont, hiszen szoros első 45 perc után (1-0) újabb kiütéses vereséget szenvedett, Románia 7-0-ra (gólszerzők: Petea Valcov 2, Stefan Dobay 2, Gheorghe Ciolac 3) győzött. A bolgár csapatban az ominózus madridi mérkőzésen Todor Dermonszki kapus kezdett, később Radi Maznikov váltotta, ám a románok elleni hetes ismét Dermonszki osztályrészéül jutott. (A Balkán-kupa június 11-ig tartott, a tornagyőzelmet 1931-hez hasonlóan Románia szerezte meg.)