2005 első félévének tíz legjelentősebb fejlesztése

Vágólapra másolva!
A mindent látó kamerától a csoportos videokonferenciáig - a Technology Research News magazin összeválogatta 2005 eddigi csúcsfejlesztéseit.
Vágólapra másolva!

A kamera látja a tárgyak hátoldalát, a rendszer felismeri az asztalon heverő nyomtatott dokumentumokat. Emberszerűen lépeget a robot, fraktálokat formál a DNS, reprodukálja magát a gép. Véredényeket tartalmazó izomszövetet tenyésztenek, mikroszkopikus huzalok fényjeleket továbbítanak. A szoftver programkóddá alakítja az angolt, egy másik érthető nyelvvé formálja az adatokat, élethű csoportos videokonferenciát biztosít az új rendszer. Elvileg tizet, gyakorlatilag többet. "2005 első fele izgalmas időszak volt a tudományban és a technológiában" - írják a Technology Research News (TRN) magazin szerkesztői.

Kapcsolódási pontok

Az eredmények a legkülönbözőbb, egymással mégis összefüggő szakterületek fejlődését gyorsítják fel: számítógépes látást és természetesnyelv-feldolgozást, robotikát és genetikát, biotechnológiát és távközlést.

A látás és a nyelv terén elértek felhasználásával például még emberibbek lehetnek a prognózisok szerint öt-tíz éven belül idősekre vigyázó humanoid robotok. De a biológiai molekulákról ellesett folyamatok, vagy a szövettervezés se csak a nanovilágban, hanem az önjavító, magukat újrakonfiguráló gépek fejlesztésekor és természetesen a medicinában is éreztetik majd jótékony hatásukat. A nanotechnológiai újításokat pedig a számítógépes chipek, vagy a kémiai szenzorok gyártásánál veszik egyre inkább figyelembe.

Látás, hallás, beszéd

A Stanford és a Cornell Egyetem digitális kivetítőből és kamerából álló rendszere klasszikus bűvészmutatvány abszolválásával híresült el: látja az eltakart kártyalapokat! Mind a kivetítő, mind a kamera szemszögéből megmutatja, mi történik. Természetesen nemcsak hamiskártyás trükkökre szánják, hanem vizuális információgyűjtéskor, illetve a filmgyártásban szeretnék hasznosítani. Távolabbi cél a fotorealisztikus virtuális valóság kivitelezése.

A Washington Egyetem kutatói szintén a gépi látásban jeleskedtek. Rendszerük még jobban eltávolít az amúgy is halódó "papír nélküli hivatal" koncepciótól: figyeli és automatikusan a computeren tárolt dokumentumokhoz rendeli az asztalon lévő papírokat, fényképeket.

A mesterségesintelligencia-kutatás egyik legizgalmasabb területének tartott természetesnyelv-feldolgozásban az MIT angolt kóddá vizualizáló Metaforája tűnik forradalmi újításnak. Majdani használói programozói ismeretek nélkül írhatnak szoftvert.

Szintén az MIT-n fejlesztettek egy, az adatokat érthető nyelvvé fordító, a közlekedésben felettébb hasznosnak tűnő programot. De a topikokat váltogató interaktív beszédrendszer, az elektronikus leveleket feladatok alapján csoportosító ír program, a nyelvfelismerést tökéletesítő hétköznapi ismereteken (common sense) alapuló - ugyancsak MIT-s - adatbázis sem kerülték el a TRN szerkesztőinek figyelmét.

A Kalifornia Egyetem (Berkeley) több-résztvevős MultiView videokonferencia-rendszere is top tízes technológia.

További információk az Agent Portal oldalain.