Hitellel szépítik az államháztartás egyenlegét

Vágólapra másolva!
Hitelfelvétellel fedezik a minisztériumokhoz tartozó gazdasági társaságok kiadásaik egy részét. Az intézkedés növeli az idei eredményszemléletű hiányt, és csökkenti az államháztartás átláthatóságát - írja a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

Az idei hiánycél teljesítése érdekében hozott kormányzati intézkedések nehéz helyzetbe hozhatnak több állami intézményt. A kiadási előirányzatok zárolása hitelfelvételre késztetheti őket, hogy abból fedezzék működési költségeiket.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma lehet, hogy nem utalja át a tulajdonában levő gazdasági társaságok számára az utolsó negyedéves működési költségek fedezetét. A lépésre az előírt költségvetési takarékosság miatt kényszerülhet a tárca. Ennek következtében hitelfelvételre kényszerülhetnek a gazdasági társaságok. A szaktárca hangsúlyozta, hogy a tulajdonában levő gazdasági társaságok maradéktalanul megkapják a költségvetésben meghatározott támogatási összeget. Ennek egy részéhez azonban valószínűleg jövőre juthatnak csak hozzá.

Ha a társaságok nem minisztériumi támogatásból, hanem hitelből teljesítik kiadásaik egy részét, javul a havonta közzétett pénzforgalmi költségvetési egyenleg. A szóban forgó szervezetek ugyanis jogilag nem tekinthetők a kormányzati szektor részének. Az államháztartás helyzete csak akkor romlik, amikor a tárca kiutalja számukra a támogatást. De a huszonkét gazdasági társaságból hat az eredményszemléletű metodika szerint része a kormányzati szektornak.Így ezek bármilyen forrásból szerzik is meg a szükséges összeget, annak elköltésekor növelik a deficitet.

Míg pénzforgalmi hiányszám minden hónap végén rendelkezésre áll, az uniós módszertan szerint készülő eredményszemléletű deficitadatról végleges adat csak 2007-ben lesz. Így ez a lépés szebbnek láttatja az államháztartás helyzetét a valóságosnál. A kormányzati szektorba besorolt szervezeteknél a hitelfelvétel ráadásul növeli az államadósságot is, a hitelkamatok pedig pótlólagos terhet jelentenek a büdzsének. Egy ilyen intézkedéssel tovább romlana az államháztartási gazdálkodás átláthatósága - írja a Világgazdaság.