Hatvanöt dollár fölé emelkedett az olajár

Vágólapra másolva!
Újabb rekordot döntött a hetek óta szárnyaló olajár, és elérte a 65 dolláros hordónkénti szintet. Az elégtelen finomítói kapacitások és a bizonytalan politikai helyzet miatt további emelkedés várható. Az olajcégek részvényei mindenütt szárnyalnak.
Vágólapra másolva!

Rekordszinten zárt a kőolaj a tőzsdéken. A nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate könnyűolajfajta októberi határidőre szerdán hordónként 66,06 dolláron zárt a New Yorki árutőzsdén. Az északi-tengeri Brent referenciafajta hordónként 64,55 dollár volt a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén (IPE) csütörtök kora reggel.

Az emelkedésben nagy szerepe volt annak a jelentésnek, amely az amerikai stratégiai benzintartalék további csökkenéséről szólt. Az Egyesült Államok tartaléka most már elmarad a tavaly ilyenkori szinttől. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adatai szerint az amerikai benzintartalék már a hatodik egymást követő héten csökkent, és jelenleg 203,1 millió hordót tesz ki.

A piacon rendkívül nagy a bizonytalanság egyrészt a közel-keleti helyzet, másrészt a finomítók állandó műszaki problémái miatt. Az OPEC-en kívüli termelők sem dobnak piacra annyi olajat, mint amennyit előzetesen az elemzők vártak. Az IEA csütörtökön közzé tett havi kitekintése szerint ezek az országok csupán napi 675 ezer hordóval növelik termelésüket. Ez alig több mint fele annak az 1,1 millió hordós napi termelési többletnek, amelyet tavaly hoztak ezek az országok.

Az IEA a nem-OPEC kínálat növekedésére vonatkozó korábbi előrejelzését napi 205 ezer hordóval fogja vissza, elsősorban a mexikói, norvég és brit termelés visszaesése miatt. Ezek az országok az IEA szerint napi mintegy 150 ezer hordóért felelősek a teljes csökkenésből.

A nem-OPEC olaj vékonyabb csordogálását így az OPEC országoknak kellene ellentételezniük. Az ügynökség ezért az OPEC-olaj iránti kereslet előrejelzését a negyedik negyedre napi 300 ezer hordóval, 29,2 millió hordós napi mennyiségre növelte.