Vágólapra másolva!
A csütörtöki pihenőnap lehetőséget nyújt egy kisebb számvetésre a Törökországban zajló nőikosárlabda Európa-bajnokság eddigi eseméyneiről. Eddig a veretlen csehek, továbbá a várakozás felett teljesítő spanyolok és litvánok jelentik a kontinenstalálkozó üde színfoltját, egyénileg pedig feltétlenül Amaya Valdemoro, a spanyolok 29 éves mindenese, aki eddig egyetlenként szárnyalta túl a meccsenkénti húszpontos átlagot. A negatív szenzáció a toronymagas esélyes és címvédő oroszok bukdácsolása.

Az Euroliga-győztes Szamara csapatára épülő, s a Szamara klubedzője, Igor Grugyin által dirigált orosz válogatott a spanyoloktól hosszabbításban, a litvánoktól simán kapott ki, s ha nem veri meg az utolsó csoportmeccsén Szerbia és Montenegró együttesét, akár ki is eshetett volna a legjobb nyolcból. Grugyin hiába építi a Szamarára a válogatottat - Sztyepanova, Korsztyin, Artyesina, Scsegoljeva, Najmusina és Abroszimova alkotja a bajnokcsapat és a válogatott gerincét is -, valami nem stimmel. Talán a veterán Baranova - a korábbi edző, Vagyim Kapranov kedvence - hiányzik, aki nem jött haza a WNBA-ből?

A spanyoloknál, mint már említettük, Valdemoro csillog: az első öt meccs alapján bámulatos a statisztikája. 23 pont, 8,4 lepattanó, 4,6 gólpassz, 3 labdaszerzés, 1 blokk, 90,9 % büntetőből, 50 % kétpontos távolságból, 39,3 % triplából. Valdemoro ősztől éppen a Szamara csapatát erősíti, ám most Grugyin mester és majdani klubtársnői orra alá tört borsot.

A spanyolok által hosszabbításban megnyert, Oroszország elleni mérkőzést 841 000 háztartásban nézték Hispániában, s ez sportági rekord, ami jól jelzi, mekkora népszerűségre tett szert a nőikosárlabda Spanyolországban. A csapat a két évvel ezelőtti, görögországi Eb-n a lengyelek legyőzésével szerzett bronzérmet, azóta tart a kosárláz.

A csehek a veterán Jan Bobrovsky mester - a Brno edzője - vezérletével remekelnek, még csak megszorítani sem sikerült a morva klub játékosaira épülő válogatottat. Pedig a talán legjobb cseh kosaras, a Sopront erősítő Lucie Blahuskova, a 2003-as Eb MVP-je itt sincs, lemondta a válogatottságot, pontosabban Bobrovsky nem tartott igényt a játékára. Játszik viszont a már a Sopron által sérültnek és játékra alkalmatlannak nyilvánított Eva Nemcova, aki feltámadt "halottaiból", s a válogatott szellemi vezére. A nagy felfedezett a 21 éves 198 centis center, Kulichova, de a többi magas ember (Viteckova és Pavlickova 190, Nemcova 191, Vesela és Viteckova 194 cm) is hozza a magáét. A csehek állandóan négy magas, mégis roppant ügyes kosarassal játszanak, mindez leküzdhetetlen szerkezeti gondokat okoz a mindenkori ellenfélnek - ezt hívja az amerikai zsargon "mismatchnek".

A litvánok is nélkülözik legjobbjukat, a legendás magasbedobót, az 1997-es Európa-bajnoki aranyérmes csapat vezérét, Jurgita Streimikytét. Ennek ellenére összeszedett kosárlabdát játszik a balti csapat, amit az oroszok sima legyőzése is bizonyít. Algirdas Paulauskas edző gárdája az egyetlen, amely eddig képes volt megverni Spanyolországot!

A franciák ugyan nem csillognak úgy, mint 2001-ben, amikor hazai pályán megnyerték az Európa-bajnokságot, de a 2003/2004-es gödörből határozottan kilábaltak: végre túltették magukat a legendás center, Fijalkowski, és a remek irányító, Yannick Souvre visszavonulása okozta sokkon. (Utóbbi televíziós kommentátorként jelen van az Eb-n, s szorít a csapat, s különösképpen élettársa, Cathy Melain sikeréért.)

A szerbek kiesése némiképp meglepő, habár tudjuk, hogy lemondtak korosodó klasszisaikról: Tuvicról, Grubinról, Gordana Kovacevicről. A házigazda törökök viszont bent vannak a legjobb nyolc között, ami eget verő meglepetés. Nevriye Yilmaz, a 195 centis, bulgáriai (Plovdiv) születésű center a hátán viszi a csapatot: 10,8 lepattanóval, a német Askamppal holtversenyben vezeti a mezőnyt, s emellett 18,8 pont az átlaga, ami a harmadik legmagasabb a mezőnyben.

A pénteki negyeddöntők párosítása:
Törökország - Csehország
Litvánia - Lengyelország
Franciaország - Oroszország
Spanyolország - Lettország

Ch. Gáll András