1952: vereséggel debütált az NDK csapata

Focirégész nevű sorozatunkban leporoljuk a múlt emlékeit, és felidézzük a mai dátum legemlékezetesebb futballeseményeit. Nézzük, mi történt szeptember 21-én!

1952-ben ezen a napon játszotta első mérkőzését az NDK válogatottja. A Német Demokratikus Köztársaság megalakulása (1949. október 7.) után szűk három évvel a DFV (Deutsche Fussballverband) már a FIFA-nak is tagja volt, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség 1952. július 24-én Helsinkiben vette fel az országot sorába.

Az első válogatott mérkőzést Varsóban játszotta a válogatott, a találkozó rendkívül fontos politikai üzenettel bírt, hiszen a világháború okozta sebek még nagyon lassan gyógyultak Lengyelországban. A keletnémet válogatottaknak Zwickauban hirdetett találkozót Willi Ölgardt szövetségi kapitánya, a játékosok egy kiadós edzés után szálltak vonatra, majd másnap (szeptember 20-án) érkeztek meg a lengyel fővárosba.

A szervezők kiemelt szerepet tulajdonítottak a városnézésnek, majd még egy edzés várt a vendégekre. Szeptember 21-én déli 12 órakor kezdődött a mérkőzés, amelyet Harangozó Sándor személyében magyar bíró vezetett. A mérkőzés a lengyelek fölényét hozta, ám egészen a második félidő közepéig nem láthatott gólt a szépszámú közönség. A 70. percben azonban már talpon volt a szurkolósereg, Trampicz megszerezte a vezetést a hazaiaknak, majd a szünetben csereként beállt Teodor Aniola duplája fölényessé tette a lengyel győzelmet (3-0).

Meglepő volt, hogy Tadeusz Forys szövetségi kapitány csak csereként számolt Aniolával, aki az idő tájt a legeredményesebb lengyel játékos volt. A Kolejarz Poznan csatára 1949-ben, 1950-ben és 1951-ben is gólkirály volt, mi több, 141 találatával mind a mai napig a nyolcadik a lengyel örökgóllövőlistán.

Lengyelország - NDK 3-0 (0-0)