Kína is beszáll a DVD-háborúba

Vágólapra másolva!
A kínai kormány úgy döntött, saját nagy felbontású DVD-formátumot fejleszt ki két éven belül, amivel elsősorban a jelenlegi és jövőbeli formátumok licencdíjainak megfizetését szeretné elkerülni.
Vágólapra másolva!

A fejlesztést koordináló állami kutatóközpont nyilatkozata szerint az új szabvány a Toshiba által kifejlesztett HD-DVD-n alapul majd, de nem lesz kompatibilis sem ezzel, sem a Sony Blu-ray formátumával. A tervek szerint az új szabványnak megfelelő lemezek az előbb említett szabványoknál is több adatot képesek majd tárolni, így jobb kép- és hangminőséget, valamint fejlett biztonsági funkciókat kínálnak majd.

Kína az új formátum és a hozzá kapcsolódó technológiák révén szeretne nagyobb befolyáshoz jutni a világ DVD-iparában, és hazai a pályán is visszaszorítaná a külföldi (főként japán) gyártókat. Az ázsiai ország vezetésének licencdíjak miatti aggálya valóban indokolt: Kína gyártja a piacra kerülő DVD-készülékek 70-80 százalékát, amelyek előállítási költségének körülbelül 40 százalékát a szabványok tulajdonosainak fizetett összegek teszik ki.

A boltokban dől majd el a harc

A Blu-ray és a HD-DVD mellett a kínai termék lesz a harmadik nagy kapacitású DVD a piacon, amelyet a fejlesztők legkésőbb 2008-ig piacra szeretnének dobni. Ezzel valószínűleg végleg elszállt az esély arra, hogy a jövő DVD-piacán egységes formátum legyen a meghatározó.

Az első két formátum japán anyacégei ugyanis nem tudtak megegyezni azok egyesítéséről, a szórakoztatóelektronikai cégek pedig megosztottak abban a tekintetben, hogy melyiket támogatják. A Matsushita, a Samsung, a HP és az Apple a Sony kék lézerrel olvasható, jelentős újításokat tartalmazó Blu-ray technológiája, míg a Sanyo, a NEC és legújabban a Microsoft és az Intel is a Toshiba az olcsóbban előállítható HD-DVD-je mellett tette le a garast.