Vágólapra másolva!
A Fulham FC a 2001-es feljutása óta sorozatban négyszer őrizte meg élvonalbeli tagságát, ami eleinte - amikor a tulajdonos, Mohamed al-Fayed még nem fukarkodott a pénzével - kevésnek számított a csapattól, az elmúlt években viszont már kifejezetten jó eredménynek tartották. A jelek szerint a jelenlegi szezonban is csak a bennmaradás lehet a londoni együttes célja, de úgy tűnik, hogy Chris Coleman vezetőedzőnek most lesz a legnehezebb dolga.

Coleman kinevezése a 2002-2003-as pontvadászat közben nem kis meglepetésnek számított, hiszen az egykori walesi válogatott védő semmilyen edzői tapasztalattal nem rendelkezett, ráadásul mindössze 32 esztendősen kapta a lehetőséget, így ő lett minden idők legfiatalabb szakvezetője a Premier League-ben. A gyorsan népszerűvé vált sportember azonban rácáfolt a kétkedőkre, hiszen első teljes idényében a nyolcadik helyig vezette az együttest, és a legutóbbi pontvadászatban is benntartotta a csapatot az élvonalban, annak ellenére, hogy menet közben Mohamed al-Fayed csökkentette a klubra fordított összeget. Mindennek köszönhetően az egyesület pozitív pénzügyi mérleggel zárt, a bajnokságot ugyanakkor csupán a 13. pozícióban fejezte be az együttes - ami persze még mindig nem volt rosszabb, mint ahogyan anno Jean Tiganával szerepelt a csapat.

A gárda leggyengébb pontja a legutóbbi pontvadászatban kétségtelenül a védelem volt, hiszen a Fulham FC pontosan 60 gólt kasszírozott, amelynél többet csak a négy utolsó helyezett kapott. Mindez azonban legkevésbé a kapuson, a holland Edwin van der Saron volt számon kérhető, aki remek teljesítményt nyújtott - el is vitte őt a Manchester United, ráadásul viszonylag olcsón, négymillió euróért. Rajta kívül még két meghatározó játékos hagyta ott a klubot: a házi gólkirály Andy Cole, aki az előző idényben 11 alkalommal volt eredményes - őt a Manchester City igazolta le -, valamint a középpályás Lee Clark, aki sérülése miatt csupán az utolsó 16 mérkőzésen szerepelt, viszont akkor végig a kezdő tizenegyben kapott helyet - a csapatkapitány némi meglepetésre visszatért egykori klubjához, a Newcastle Unitedhez.

Látható tehát, hogy egyedül a védelem maradt érintetlen, vagyis éppen az a csapatrész, amelyet a legrosszabbnak tartottak a szakértők, egy új játékos azonban érkezett a hátsó alakzatba a Borussia Dortmund balhátvédje, Niclas Jensen személyében, aki 750 ezer euróba került, és két évre írt alá Londonban - számára nem lehetett ismeretlen a Premier League légköre, elvégre korábban megfordult a Manchester Cityben is. A többi új igazolás inkább a támadórészleget volt hivatott erősíteni: az ausztrál szélső, Ahmed Elrich a dél-koreai Busan Iconstól érkezett, az izlandi csatárt, Heidar Helgusont pedig a másodosztályú Watford FC-től vették meg kétmillió euróért. A kapusposztra viszont senkit sem akartak szerződtetni, vagyis maximálisan megbíztak a veterán walesi hálóőrben, Mark Crossleyban - aki azonban a felkészülési időszakban megsérült, így a Fulham kénytelen volt kölcsönvenni a Cardiff City egyesét, Tony Warnert.

Az első fordulókban tehát Warner védett a londoniaknál, és bár nem nyújtott rossz teljesítményt, a csapat eredményei elmaradtak a várakozástól. Nyolc forduló alatt a Fulham mindössze egyetlen győzelmet tudott begyűjteni, és az Everton FC elleni 1-0-s diadalon kívül még egy olyan találkozója akadt, ahol nem kapott gólt - összesen viszont 13 alkalommal került a labda az együttes hálójába nyolc találkozón. Arról nem is beszélve, hogy a támadóalakzat ezúttal egyelőre korántsem olyan eredményes, mint egy évvel korábban - eleddig csak egy olyan mérkőzés volt, ahol egynél több gólt szerzett volna az együttes, de a Manchester United erre hárommal válaszolt.

A Fulham szereplésében a legfurcsább talán az, hogy a menedzser Jensenen kívül szinte egyáltalán nem foglalkoztatja a nyári igazolásokat. A dán balhátvéd eddig mindegyik találkozót végigjátszotta, de a többiek alig kaptak lehetőséget: Elrich az első fordulóban egy percet töltött a pályán, azóta egyszer sem játszott, míg Helgusont háromszor cserélte be Coleman, de egyszer sem kapott húsz percnél többet. De még a szezon közben ingyen megszerzett francia védő, Philippe Christanval is csak tíz percet töltött a pályán eddig. Mindeközben a csapat legjobbjait sorra csábítják a tehetősebb klubok: az érdeklődés középpontjában elsősorban a szenegáli középpályás, Pape Bouba Diop áll, akit a hírek szerint az Arsenal FC szeretne megszerezni - Coleman szerint azonban 21 millió eurónál olcsóbban nem hajlandóak elengedni, ennyit viszont valószínűleg egyetlen klub sem fizet majd érte. Valószínűleg a portugál szélsőt, Luis Boa Mortét is sikerül megtartani, hiszen vele a napokban hosszabbítottak szerződést - a Newcastle United által (is) csábított csatár újabb öt évre írt alá.