Gyurcsány: az euróhoz egyensúlyt kell találni

Vágólapra másolva!
Az euró bevezetésekor a gazdaságilag lehetséges és a társadalmilag elfogadható közti egyensúlyt kell megtalálni - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden reggel egy televíziós műsorban.
Vágólapra másolva!

A kormányfő a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában azt mondta: gazdaságilag szerinte is lehetséges 2010-ben bevezetni az eurót, de annak bevezetése nemcsak gazdasági kérdés, hanem fontos társadalmi kérdés is.

A pénzügyminiszternek és a gazdasági miniszternek az a dolga, hogy a gazdasági szükségességről beszéljen, a szociális és a kulturális miniszter ezzel szemben azt mondja, fontosabb, hogy iskola épüljön, legyen pénz családtámogatásra - jelentette ki a miniszterelnök arra a felvetésre, hogy a pénzügyminiszter továbbra is a 2010-es euróbevezetés mellett érvelt.

Gyurcsány Ferenc szerint neki miniszterelnökként azt kell mondania, hogy "nektek is igazatok van, meg nektek is", nézzük meg, hogy a sok fajta szempont között hogyan lehet a többség számára elfogadható egyensúlyt találni.

A kormányfő azzal kapcsolatban, hogy az euró bevezetése kapcsán van-e koalíciós válság, leszögezte: "nyomát nem látom a koalíciós válságnak". Hozzáfűzte: a két párt között lehet véleménykülönbség, de nem olyan nagy baj, hogy az önmagát liberálisként definiáló párt, amely a piacelvűséget jobban hangsúlyozza, a 2010-es időponthoz ragaszkodik. Kitért arra, hogy az SZDSZ-szel "picikét" különböző vélemény van a falusi iskolák alsó tagozata ügyében is, mivel ő ebben ma jobban érti a falvak aggodalmát.

Gyurcsány Ferenc, aki az MSZP országos választási bizottságának vezetője, a 2006-os választási együttműködésről azt mondta: úgy hiszi, hogy nem lesz országos nagy keretmegállapodás az SZDSZ-szel. Mint mondta, helyi szinten elképzelhető, hogy a két párt szervezetei megállapodnak közös jelölt indításáról. Hozzáfűzte: három-négy városban ilyen megállapodás közelében vannak.

A kormányfő szólt arról, kiváló alkalom lenne a költségvetés vitája ahhoz, hogy a Fidesz elnöke felszólaljon a parlamentben, ekkor a vezérszónokoknak 30-40 perc áll rendelkezésre. Ez lehetőséget adna arra, hogy Orbán Viktor ne csak a költségvetésről szóljon, hiszen a költségvetés a politika mögött álló keret, így mindent meg lehet mutatni - fűzte hozzá.

Kitért arra is, hogy az amerikai elnök előtt megvédte az ellenzéket, és azt mondta George Bushnak: úgy véli, Orbán Viktor sokat tanult a 2002-t megelőző időszak külpolitikai hibáiból, és ma már nem azt tenné se Amerikához, se Oroszországhoz, se Európához fűződő viszonyában.