Kínában 8,5 százalékos növekedést várnak

Vágólapra másolva!
Jövőre 8,5 százalékos gazdasági növekedést várnak. Ez közel egy százalékos lassulás a tavalyi növekedési ütemhez képest. A kínai kormányzat célja, hogy lassítsa az elemzők által túlfűtöttnek tartott gazdasági növekedési ütemet. A következő időszak ötéves tervében már csak nyolc százalékot céloztak meg.
Vágólapra másolva!

A kínai GDP jövőre várhatóan 8,5 százalékkal növekszik, az idei év egészére becsült 9,2 százalékos többlet után, jelentette a kínai kormány tervező testülete, az országos fejlesztési és reformbizottság. A beruházások tovább lassulnak, az export jelentősen csökkenni fog, és a fogyasztás is lassul jövőre, jósolta a bizottság.

A jelentés szerint az idei első háromnegyed évben a gazdaság átlagosan 9,4 százalékkal bővült a tavalyi első kilenc hónaphoz képest. A tavalyi első háromnegyed évben átlagosan 9,5 százalékos GDP-növekedést mértek az egy évvel azelőttihez képest. A kínai központi bankban szeptember végén úgy becsülték, hogy Kína gazdasági növekedése 8,7 százalékra lassul a jövő év első felében, az idei egész évre várt 9,2 százalékról. A mostani, harmadik negyedévben a GDP 9,1 százalékkal, a negyedik negyedben 8,9 százalékkal, a jövő év első negyedében 8,8 százalékkal, a második negyedévben 8,6 százalékkal lesz nagyobb, mint egy évvel korábban, írták a bank elemzésében.

Kína kőolajimportja 8,76 millió tonna volt augusztusban, 6 százalékkal kevesebb, mint tavaly augusztusban. Az első nyolc hónapban a kínai kőolajimport összesen is csak 3,9 százalékkal nőtt, 83,1 millió tonnára, miután tavaly 34,8 százalékkal új rekordra emelkedett, tavalyelőtt 31 százalékkal növekedett.

A nagy GDP-növekedést a tőkeberuházások első negyedévhez kissé gyorsult, 28,8 százalékos növekedése és a lakossági fogyasztás 12,9 százalékos bővülése táplálta, rendre az egy évvel korábbihoz képest. Júniusban az ipar ugyancsak váratlanul erősen teljesített: kibocsátása 16,8 százalékkal nagyobb volt, mint tavaly júniusban, a májusi 16,6 százalékos tizenkét havi többlet után.

Kína gazdasága 9,4 százalékkal bővült az első negyedévben a tavalyi első negyedhez képest. Az elemzők eredetileg 8-9-9,1 százalékos többletre számítottak, de a tőkeberuházások az első negyedben is sokkal nagyobbak voltak a vártnál. A jelek szerint ezek nem lassultak a második negyedévben sem, erre utaló jelek ellenére. Tavaly az elemzők világszerte a rendkívül gyors kínai GDP-növekedést is okolták a kőolaj és a nyersanyagok nagy drágulásáért. A kínai GDP tavaly 9,5 százalékkal nőtt, 13,6515 billió jüanra (1,649 billió dollár), az évi átlagos infláció 3,9 százalékos volt. Júniusban a tizenkét havi infláció már csak 1,6 százalékos volt.

Nemzetközi elemzők korábban azt várták, hogy Kína gazdasági növekedése az idén 8,4 százalékra lassul, és jövőre a növekedés üteme 8 százalékra csökken, ez azonban a jelek szerint nem valósul meg. A túlfűtöttnek tartott ütem lassítása a kínai kormány célja is, a következő, 2006/2010-es ötéves terv éveiben maga is átlagosan évi 8 százalékos növekedésre számít.

Ehhez képest a kínai kormány július elején már 8,8 százalékos évi átlagos GDP-növekedést jelzett előre az idei egész évre, és ezt most, a központi bank előrejelzésének fényében, várhatóan tovább kell emelni, bár az irányzat továbbra is csökkenő. Július végén 2,1 százalékkal felértékelték a jüant, ettől az export GDP-növelő húzóereje csökkenhet a második félévben. Mindazonáltal a nemzetközi Gazdasági Együttműködési Szervezet (OECD) szerint Kínában a belátható időben várhatóan folytatódik az évi 9,5 százalék körüli gazdasági növekedés.