Gyurcsány szerint nem nőnek a gázárak januárban

Vágólapra másolva!
Januárban nem növekednek a lakossági gázárak. Erről szombaton számolt be Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök emellett bejelentette: meghvizsgálják, hogyan lehetne Magyarország Európa egyik legerősebb bio-üzemanyag előállítója és szállítója. A Fidesz szerint a kormány ismét mellébeszél, és a gázár-kompenzáció figyelmen kívül hagyja a szociális szempontokat.
Vágólapra másolva!

A kormány január 31-ig előterjesztést készít arról, hogy milyen módon lehet Magyarország Európa egyik legerősebb bio-üzemanyag előállítója és szállítója - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt követően, hogy szombaton az Országházban megbeszélést folytatott a MOL Rt. vezetőivel.

"Az a célunk, hogy a magyar mezőgazdaságban szükséges szerkezetváltási program egyik fő elemeként, Magyarország a bio-üzemanyag előállításához szükséges növények termesztésének egyik legfontosabb európai színhelye legyen és erre a növénytermesztésre egy nagyon modern, egy ipari technológiát alkalmazó vállalatlánc épüljön fel" - mondta a kormányfő.

Gyurcsány Ferenc közölte azt is: megállapodtak arról, hogy január elsejétől nem növekednek a lakossági gázárak. Ez - mint mondta - azt jelenti, hogy a gázár a jövedelmekhez képest és valóságos reálértékét tekintve, csökkenni fog január elsejétől. A miniszterelnök szerint míg 2000-ben egy liter üzemanyagért átlagosan 40 percet kellett dolgozni Magyarországon, idén ez már csak 25 perc.

A magyar kormánynak továbbra is az az álláspontja, hogy a lakossági gázárak területén fenntartja és hosszabb távon is érvényesíti azt a kompenzációs rendszert, amelynek következtében a magyar lakosság lényegesen kevesebb gázárat fizet, mint a megvásárolt gáz importára - mondta a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc közölte, a bio-üzemanyag előállításával kapcsolatban abban állapodtak meg Hernádi Zsolttal, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatójával, hogy az előterjesztés elkészítésében közreműködnek, hiszen a bio-üzemanyagok aránya az új uniós szabályozás szerint "meg fogja közelíteni az 5 százalékot az összes üzemanyagban".

Hernádi Zsolt a sajtótájékoztató után az MTI-nek azt nyilatkozta: az unió bevezette, hogy 2007-től 4,2 százalékra kell emelni a biokomponensek tartalmát az üzemanyagokban. Szerinte Magyarország földrajzi, éghajlati adottságai olyan program elindítását teszik lehetővé, amellyel nemcsak a Magyarországon szükséges mennyiség előállítása valósulhat meg, de Magyarország bio-üzemanyag nagyhatalommá válhat Európában. Mint mondta, a Mol - amely majd bekeveri finomítóiban az üzemanyagok egy részét és az egyik legnagyobb vásárlója is lesz a bioüzemanyagoknak - segítséget kíván nyújtani a program elkészítésében, a szabványok tekintetében és a technológia kiválasztásában.

A Fidesz szerint mellébeszél a kormány

A Fidesz szerint a Medgyessy-Gyurcsány-kormány ismét mellébeszél, hiszen a gázárakra vonatkozó ígéretét, ugyanúgy nem tartotta be, ahogy a 619 ígéretének zömét sem. Ezt Lázár Mózes, a Fidesz országgyűlési képviselője közölte szombaton. Az ellenzéki közlemény szerint Medgyessy Péter, Lendvai Ildikó és Gyurcsány Ferenc többször megígérte, hogy nem lesz gázáremelés. "A luxusbaloldal kormánya 2002 óta mégis, közel 67 százalékkal növelte a lakossági és 117 százalékkal az intézményi gáz árát" - közölte. A politikus szerint a gázár-kompenzáció figyelmen kívül hagyja a szociális szempontokat, ahogy egy átlagos magyar család reális gázfogyasztásáról sem vesz tudomást és ezért a nagycsaládosok helyzetén sem segít.

"Ha Gyurcsány Ferenc valóban szívén viselné a lakossági energiaárak mértékét, akkor támogatta volna a Fidesz által javasolt Nemzeti Garanciatörvényt, amely biztosította volna, hogy az energiaárak ne emelkedjenek az éves átlagos infláció felett, másrészt haladéktalanul lépéseket tett volna a villamos-energiával kapcsolatos luxusprofit letörése érdekében" - vélekedik az ellenzéki képviselő.

A miniszterelnöknek Lázár Mózes szerint valótlan számai vannak, míg az embereknek valós számlái, és a kettő között - mint írja - óriási a különbség. A fideszes politikus szerint változásra és új gazdaságpolitikára van szükség annak érdekében, hogy az emberek mindennapi életét befolyásoló gáz-, üzemanyag- és villamosenergia-árak kiszámíthatóak és elviselhetőek legyenek.