Takarékos Intel-lapkák új alapanyagból

Vágólapra másolva!
Az Intel mérnökei a jövőben is megtartják a szilíciumot, de egy új ötvözettel egészítik ki. Ennek köszönhetően gyorsabbak és kisebbek lesznek a mikroprocesszorok, és kevesebbet is fogyasztanak majd.
Vágólapra másolva!

Az Intel és a QinetiQ kutatói a múlt héten közösen mutatták be az indium-antimonid (InSb) felhasználásával készült tranzisztort, amely a cég mikroprocesszorainak és más logikai egységeinek az alapjául szolgálhat a következő évtized második felétől. Az információ, illetve az elektromos áram útját a lapkákban a tranzisztorok szabályozzák, ez a prototípus pedig sokkal gyorsabb, és kevesebbet is fogyaszt, mint elődei. A vállalat az új alapanyagot a szilícium kiegészítéseként fogja alkalmazni a jövőben, ezzel továbbra is tartva magát a Moore-törvényhez, miszerint az egy számítógépes chipbe zsúfolható tranzisztorok száma kétévente megduplázódik - és a tövény alkotójának, az Intel-alapító Gordon Moore-nak azon meglátásához is, hogy a szilícium-alapú technológiát a közeljövőben nem váltja fel más.

"A kutatások eredményei megerősítenek minket abban, hogy a Moore-törvényt 2015 után is tudjuk tartani. Mint ahogyan az Intel korábbi technikai fejlesztéseinél, ezeknél az új alapanyagoknál is a szilícium-alapú félvezetők jövőjének a kiterjesztésére számítunk" - mondta Ken David, az Intel technológia és gyártás csoportjának anyagkutatási vezetője. "A teljesítmény 50 százalékos növelésével és ezzel párhuzamosan a fogyasztás körülbelül tizedére való csökkentésével az új alapanyag nagyobb rugalmasságot tesz lehetővé számunkra, mivel így optimalizálni tudjuk a jövő platformjainak teljesítményét és fogyasztását." A kisebb energiafelhasználásnak és hőtermelésnek köszönhetően a mobil eszközök üzemideje lényegesen megnövekedhet, valamint lehetőség nyílik még kisebb, még nagyobb teljesítményű eszközök gyártására is.

Az Intel és QinetiQ már korábban is beszámoltak indium-antimonid csatornás tranzisztorokról, de a most bejelentett 85 nm kapuhosszúságú modell az eddigi legkisebb prototípus, mérete a korábbiaknak kevesebb, mint a fele. Az új félvezetőtípussal rokon alapanyagokat ma rengeteg helyen használják, például olyan kisméretű integrált eszközökben, mint a rádió-frekvenciás jelerősítők, mikrohullámú berendezések, illetve félvezető lézerek. Az InSb alapú tranzisztorok tömeges előállításához a jelenlegi használt gyártósorokat sem kell lecserélni, csupán át kell alakítani őket, ami gazdaságossá teszi az új technológia alkalmazását.