Új világbajnoka lesz a női sakkozásnak. A Jekatyerinburgban zajló kieséses rendszerű világbajnokság negyeddöntőjében a grúz exvilágbajnoknő, Maja Csiburdanidze vereséget szenvedett a litván Viktoria Cmilytétől. A párharc második partijában Cmilyte egyenlített, a rapid rájátszás első partijában legyőzte a női sakkozás legendáját, majd remivel biztosította továbbjutását. Az orosz Alisza Galljamova kettős győzelemmel jutott az elődöntőbe, honfitársnője, Szvetlana Matvejeva is a legjobb négy között. A rapid rájátszás izgalmait jobban bírta a kínai Xu Yuhua. Az elődöntőben Cmilyte-Galljamova és Matvejeva-Xu Yuhua a párosítás.

Elbúcsúzott a további küzdelmektől az ötödik kiemelt, a női sakkozás grúz legendája, Maja Csiburdanidze, aki 1978 és 1991 között volt világbajnok. Kiesésével immár biztossá vált, hogy az urali városban, Jekatyerinburgban új világelsőt avatnak.

Csiburdanidze győzelemmel kezdte a litván Viktoria Cmilyte elleni párharcát, de a második játszmában vereséget szenvedett. A különböző színű futók ellenére nem tudta remire menteni hátrányos állását. Az egyenlítés Cmilytének szárnyakat adott, a rapid rájátszásban kiharcolta a továbbjutást.

Fekete napja volt a mai a grúz sakkozásnak, Nino Kurcidze is kikapott. Az orosz Alisza Galljamova magabiztosan nyerte meg a második játszmát is, kettős győzelemmel jutott tovább. Sikerrel zárta a francia Marie Sebag elleni meccsét Szvetlana Matvejeva, az elődöntőben a kétszeres Világkupa-győztes, olimpiai bajnok Xu Yuhua lesz az ellenfele. A két évvel korábbi vb-n döntőt játszó Katyerina Kovalevszkaja a rájátszásban maradt alul a kínai nagymesternővel szemben.

A negyeddöntő eredményei:
Galljamova (orosz, 2467) - Kurcidze (grúz, 2430) 2 - 0
Csiburdanidze (grúz, 2511) - Cmilyte (litván, 2475) 1,5 - 2,5 (1 - 0, 0 - 1, 0 - 1, döntetlen)
Kovalevszkaja (orosz, 2458) - Xu Yuhua (kínai, 2502) 1,5 - 2,5 (döntetlen, döntetlen, 0 - 1, döntetlen)
Sebag (francia, 2415) - Matvejeva (orosz, 2428) 0,5 - 1,5 (döntetlen, 0 - 1)