Vágólapra másolva!
Azt egyelőre nem tudni, hogy melyik két csapat lép majd pályára május 10-én az eindhoveni Philips-stadionban, az UEFA-kupa döntőjében, de annyi bizonyos, hogy egy nappal korábban is egy nagy érdeklődésre számot tartó mérkőzést rendeznek az arénában. Akkor ugyanis a holland öregfiúk válogatottja csap majd össze az Európa-válogatottal a Visszavonult Labdarúgók Európai Szervezete (EFPA) szervezésében.

Magyarországon is többször felmerült az a téma, hogy a labdarúgók mit kezdenek az életükkel, miután szegre akasztották a stoplist. Természetesen jó néhányan továbbra is szerepet vállalnak a sportágban: edzők, sportvezetők, szakkommentátorok, újságírók lesznek belőlük, de ők csak egy kis hányadát jelentik a volt labdarúgóknak.

Bizony rengeteg egykori profi focista pályafutása befejeztével nem tudja fenntartani korábbi életszínvonalát, mi több komoly anyagi gondjai akadnak - rajtuk akar segíteni a Visszavonult Labdarúgók Európai Szervezete, rövidítve az EFPA.

Maga a gondolat "természetesen" Angliában született, az Everton FC volt az első klub, amely külön alapítványt hozott létre annak érdekében, hogy segítsen az arra rászoruló volt játékosainak. A liverpooli egyesületnél 1998-ban indult el a kezdeményezés, amelyet a klub egyik nagy rajongója, a civilben ügyvédként dolgozó Laurance Lee indított el - ő ma a szervezet (EFPF) elnöke.

Az Everton segítségével az EFPF évente több jótékonysági bált ad, és minden idényben az egyik előkészületi mérkőzés bevétele őket illeti meg - tavaly például az Udinese elleni edzőmeccs után 110 ezer fontot kaptak az egyesülettől. Ebből tudják finanszírozni a volt focistáknak adott segítséget: akadt olyan egykori Everton-labdarúgó, akinek a műtétjét fizették ki, másnak a házfelújításban segítettek, és rendszeresen találkozót szerveznek a volt játékosok számára.

Időközben Európában is több hasonló szervezet alakult, és 2004 novemberében egy konferenciát tartottak, ahol megalakult a Visszavonult Labdarúgók Európai Szervezete, rövidítve EFPA, amelynek elnöke az FC Barcelona veteránjait tömörítő egyesület vezetője, és a tagok között van még az FC Bruges, a Rangers FC, az RCD Espanyol, az AS Monaco, a Real Madrid, a Girondins Bordeaux, a Bayer Leverkusen és az Olympiakosz hasonló szervezete is.

Az EFPA az Európai Labdarúgó-szövetséggel, az UEFA-val is kapcsolatba lépett, és így jöhetett létre az a mérkőzés, amelyet majd az UEFA-kupa döntője előtt egy nappal rendeznek Eindhovenben. Itt a egy holland és egy európai öregfiúk-válogatott lép majd pályára, utóbbiban olyan egykori klasszisokkal, mint Enzo Scifo, Fernando Hierro, Jean-Pierre Papin, Mario Basler, John Barnes vagy Thomas Ravelli.