A legfrissebb nőitenisz-világranglistán a huszonhárom éves Nagyja Petrova már harmadik és egyben a legjobb orosz, ami az erőviszonyok ismeretében figyelemreméltó eredmény. A moszkvai lány vasárnap Berlint is bevette és az idén senki nem nyert annyi WTA-tornát, mint ő. Az idei negyedik siker után kijelentette, hogy célja a világelsőség és egy Grand Slam-diadal.

Az idén Dohában, Amelia Island-on, Charlestonban és most Berlinben győztes teniszezőnek ez a nyolcadik profi idénye. A világranglista hatodik helyéig - még 2004-ben - úgy küzdötte fel magát, hogy egyetlen versenyt sem nyert. Tavaly aztán Linzben megtört a jég, de hiába volt már legalább negyeddöntős valamennyi Grand Slam-versenyen eddig soha nem emlegették az esélyesek között a négy nagy viadal egyikén sem.

Vasárnap óta viszont az idei Roland Garros favoritjaként beszélnek róla. Ehhez a megtisztelő státuszhoz az kellett, hogy a berlini fináléban legyőzze a címvédő, Justine Henin-Hardenne-t (4:6, 6:4, 7:5), aki nem mellékesen Párizsban is nyert 2005-ben. A belga ráadásul az egyetlen, aki Miami óta jobbnak tudott bizonyulni Petrovánál: Fed-kupa mérkőzésen verte, még április végén, 6:7, 6:4, 6:3-ra. Jellemző Henin-Hardenne eddigi fölényére az orosszal szemben, hogy a mostani volt a tizedik mérkőzésük, de csak másodszor fordult elő, hogy nem ő örülhetett a végén. Petrova egyébként nem csak a Fed-kupa vereségért, de a tavalyi berlini döntőért is visszavágott.

"Nem tudok mit mondani. A lábaim fáradtak voltak, a hátam megint elkezdett fájni, gondom volt az adogatással, de küzdöttem az utolsó pontig. Önbizalmat ad, hogy az utóbbi hónapokban nagyon egyenletes teljesítményt nyújtok. Le akartam győzni Justine-t, és nagyon boldog vagyok, hogy sikerült. A rengeteg elvégzett munka kezd kifizetődni, remélhetőleg megvalósul az álmom, nyerek egy Grand Slamet, és világelső leszek"- nyilatkozta Nagyja Petrova még Berlinben, de már utazott is tovább Rómába.

A német fővárosban amúgy szerencsés sorsolása volt az orosznak, mert az összes nagy név a felső ágra került, míg ő alulról besétált a döntőbe. A legjobb négy között például, neki a kínai Li Na-t kellet megállítania, ugyanakkor Henin-Hardenne-re a ranglistavezető Amelie Mauresmo várt. A belgának a vereséggel megszakadt egy nagy sorozata: 2002 óta húsz mérkőzésen át őrizte veretlenségét Berlinben (2002-ben, '03-ban és '05-ben is győzött).

Elégedetten távozott Németországból Martina Hingis. A svájci ugyan kétnapos csatában kikapott a Steffi Grafról elnevezett centerpályán, a negyeddöntőben Amelie Mauresmótól (4:6, 6:4, 6:4), de előtte visszavágott az olasz Flavia Pennettának a januári és az orosz Jelena Gyementyjevának a februári vereségért.

"A Mauresmo elleni mérkőzésem volt az eddigi legszínvonalasabb a visszatérésem óta. Most játszottam a legjobban és örülök, hogy komoly kihívást jelentettem Amelie-nek. Sokat változott a játék az elmúlt években, még erőteljesebb lett"- értékelt Martina Hingis, aki Rómában akár az elődöntőig menetelhet, miután az első kiemelt Amelie Mauresmo és a harmadiknak rangsorolt Marija Sarapova is visszalépett. A papírforma szerint szombaton, a felső ágon Petrova-Hingis, az alsón, pedig Clijsters-Kuznyecova elődöntő lesz - Nagyja Petrova egy újabb meneteléssel jövő hétfőn átveheti a vezetést az idei pontversenyben.