Kevesebb APEH-ellenőrzés, több adóbírság

Vágólapra másolva!
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) 2006 első negyedévében 58 904 ellenőrzést végzett, amelyekből 19 354 az ellenőrzéssel lezárt időszakot teremtő adóellenőrzés volt - közölte Juhász István, az APEH szakmai elnökhelyettese.
Vágólapra másolva!

Az ellenőrzések kapcsán az adóhatóság összesen 47,097 milliárd forint összegű jogerős adókülönbözetet állapított meg, 17,6 százalékkal többet a tavalyi első negyedévi 40,044 milliárd forintnál. A jogerősen kiszabott adóbírságok összege március végén 16,254 milliárd forintra rúgott, 16,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A mulasztási bírságok összege 30 százalékkal, 787,8 millió forintra emelkedett.

Az összes jogerős adókülönbözet 85 százaléka (40,04 milliárd forint) általános forgalmi adó, 5,2 százaléka (2,445 milliárd forint) társasági adó, 3,8 százaléka (1,79 milliárd forint) személyi jövedelemadó, 6 százaléka (2,822 milliárd forint) egyéb adónem, illetve támogatás volt.

A revízió a levonható áfát a szakmai elnökhelyettes tájékoztatása szerint gyakran azért nem fogadta el, mert az áru eredete ismeretlen volt, hiányzott a szállítólevél. Tipikus hiba volt a cégcsoporton belüli árképzés (transzferár), az időszaki teljesítések helytelen elszámolása is.

Sok esetben a társaság által befogadott számlák kibocsátóit nem találták, törölték, felszámolás alatt állt, illetve arról nyilatkozott, hogy nem ő bocsátotta ki a számlát. Gyakran találkoztak a revizorok azzal is, hogy bizonylat, igazolások hiányában vagy nem hiteles számviteli bizonylat alapján történt elszámolás.

Az APEH a napokban tette közzé annak az 53 adózónak a nevét, akiknél az első negyedévben jelentős összegű - a magánszemélyek esetében 10 millió, más adózók esetében 100 millió forintot meghaladó - jogerős adóhiányt állapított meg.

Az ellenőrzések száma az APEH évkönyve szerint 2003 óta folyamatosan csökken, mivel kevesebb, de hatékonyabb ellenőrzésre törekszik a hivatal. Ennek érdekében az elmúlt években új módszereket vezetett be - teamek, rapid csoportok, a vám- és pénzügyőrökkel közös ellenőrzések.

A feltárt adókülönbözet ugyanakkor folyamatosan nő. Amíg 2004-ben 288 ezer ellenőrzés során 135 milliárd forint nettó adókülönbözetet állapított meg az adóhatóság, tavaly 255 ezer - 11,5 százalékkal kevesebb - ellenőrzés során 153 milliárd forint - 13,3 százalékkal több - nettó adókülönbözetet tárt fel.

Az adóhatóság az idén fokozza jelenlétét azon területeken, amelyeken a legnagyobb az adókikerülés kockázata - jelentette be a hivatal az év elején. Egyebek között kiemelt figyelemre számíthatnak az újonnan alakuló vállalkozások, a székhelyváltoztatók, az áfaminimalizálók, a nem valós költség- és jövedelemátcsoportosítást végrehajtó átszámlázók és a tartósan veszteséges cégek.

Az építőipari vállalkozásoknál például a bevétel- és költségelszámolások mellett az idén fokozottan ellenőrzik a foglalkoztatás szabályszerűségét is, a hulladékkereskedelemben pedig a 2006. január 1-jétől bevezetett fordított adózás szabályainak gyakorlatban való érvényesülését.