A torinói sakkolimpia  12. fordulójában férfi válogatottunk szenzációs 4-0-s győzelmet aratott Izland ellen. Almási Zoltán és Berkes Ferenc világossal, Gyimesi Zoltán és Balogh Csaba sötéttel nyert. A vasárnapi befejező játéknapot csapatunk holtversenyben a franciákkal a 4. helyen várja. Az örmények 2,5 pontos előnnyel vezetnek a kínaiak előtt, az oroszok a harmadikok. Női együttesünk döntetlent ért el a hollandok ellen. Az éltáblán Hoang Thanh Trang sötéttel kikapott, Mádl Ildikó világossal remizett, Gara Anita sötéttel győzött, nyolcas holtversenyben a hatodikak. Az ukránok kétpontos előnnyel vezetnek.

Verőci Zsuzsa helyszíni tudósítása Torinóból

Bravúros győzelemmel férficsapatunk holtversenyben a negyedik helyről várja a befejező fordulót, amelyet a fölényesen vezető, 2-2-vel már olimpiai bajnok örményekkel játszanak. Már napok óta mondogattuk a fiúknak, hogy 4-0-ra kellene nyerni, s óriásit lehetne előrelépni a tabellán. A kérést Almási Zoli vezetésével válogatottunk a legjobb pillanatban teljesítette. Az izgalmas, időzavarokban bővelkedő izraeli-amerikai meccset vezettem, a partikat nem követhettem élőben, csak a szenzációs hír jutott el hozzám. Villámgyorsan lejátszva a játszmákat elmondhatom, hogy sima volt a nyerés...

Almási Zoltán pozíciós csúcsteljesítménnyel nyert, Gyimesi Zoltán szépen túljátszotta ellenfelét, Berkes Ferenc őrületbe kergette az izlandi sakkozót, Balogh Csabának beáldoztak egy tisztet, de igazi ellenérték nem volt cserébe. A svájci rendszerre jellemző, hogy a hajrában csodát lehet művelni, s ez most nekünk sikerült. A franciákkal szemben rosszabb a Bucholz-pontszámunk. Az örmények már biztosítottak, négy viszonylag gyors döntetlennel fejezték be a franciákkal a találkozót, jól számoltak, 2,5 pont előnyük maradt a sorsdöntő utolsó fordulóra. A várakozásnak megfelelően a kínaiak megőrizték második helyüket. Az oroszok csak 3-1-re nyertek, egyelőre a bronzérem néz ki nekik. Nagyon fontos győzelmet aratta az izraeliek, a címvédő ukránok harmadik meccsüket vesztették el. A német-norvég párharcot a 15 éves Magnus Carlsen döntötte el, sötéttel nyert Arkadij Naiditsch ellen. A forduló egyik meglepetése a kanadai siker Indával szemben, az éltáblán Viswanathan Anand vesztett.

10 - 15. Ukrajna, Norvégia, Grúzia, Dánia, Lengyelország és Spanyolország 29
16 - 21. Csehország, Kuba, Németország, Görögország, Üzbegisztán és Azerbajdzsán 28,5

Női válogatottunk sajnos nem követte a férfi együttes példáját, az 1,5-1,5-tel a hollandokkal szemben nyolcas holtversenyben a hatodikak. Az olimpiát végigjátszó Hoang Thanh Trang kissé elfáradva sötéttel kikapott a jól játszó Pengtől. Mádl Ildikó kicsit előnyöeb állását nem tudta győzelemig fokozni, a kiegyenlítést Gara Anita győzelme jelentette. Hoang Thanh Trang az első kilenc fordulóban mutatott teljesítményével férfi nagymesteri normát teljesített, ez már a harmadik, most már csak a 2500 Élő-pontos határt kell teljesítenie. Csapatunknak kedvező a Bucholz-pontszáma, csak a grúzoké jobb a 22 pontosok között.

Az ukránok folytatták bámulatos sikersorozatukat, megnyerték a 12. meccsüket is, meggyőzően verték a jó erőt képviselő indiai lányokat, 1,5-1,5 az utolsó fordulóban már az olimpiai bajnoki címet jelenti számukra. Az első helyen kiemelt oroszoknak csak az ezüstérem jut, jut a megfiatalított kínai együttestől szép lesz a bronzérem.

Örményország (20,5, 7) - Grúzia (21, 3) 2 - 1

Hollandia (20, 18) - Magyarország (20,5, 4)

5. Örményország 22,5
6 - 13. Grúzia, Magyarország, , Franciaország, India, Fehéroroszország, Lengyelország, Görögország, Németország 22