A brazil vb-keret a leggólerősebb

Vágólapra másolva!
A világbajnokságon szereplő csapatok kereteit sokféle szempontból lehet vizsgálni: érdekes lehet például, hogy a vébére nevezett futballisták eddigi pályafutások alatt hányszor voltak eredményesek a címeres mezben. Nem meglepő, hogy ezt figyelembe véve a brazilok állnak legjobban, de a ranglista további folytatása azért nem mindig a várakozásoknak megfelelően alakul.
Vágólapra másolva!

A világbajnokságra benevezett 96 kapus között egyetlen olyan sincsen, aki valaha is gólt rúgott a válogatottban, de a selecao harmadik számú portása, Rogério Ceni klubjában, a Sao Paulo FC-ben már számtalanszor volt eredményes - őt leszámítva a kereteknél csak a húsz mezőnyjátékos jön szóba, ha a gólszerzőket vizsgáljuk.

Összeadva a futballisták által a címeres mezben elért találatok számát, a legeredményesebb gárdával - minő meglepetés - a brazilok rendelkeznek, náluk a húsz mezőnyjátékos összesen már 286 gólt szerzett a válogatottban. Csak két olyan futballista akad, aki eddig egyszer sem talált be a selecaóban (a balhátvéd Gilberto és a sérült Edmílsont a keretben váltó középpályás, Mineiro), a többiek mind szereztek legalább egy gólt, Ronaldo pedig már 59-nél tart - a brazil rekordot Pelé tartja, így a vébén Ronaldo ezt maximum csak megközelítheti.

A brazilok mögött viszont nem valamelyik sztárcsapat áll a második helyen a szerzett gólok számát tekintve, hanem Irán - ami tulajdonképpen nem is meglepetés, ha belegondolunk, hogy a perzsáknál futballozik a világrekorder Ali Daei. A bajszos támadó eddigi pályafutása során már 109 gólt ért el a nemzeti csapatban, ami abszolút világcsúcs, és egyben azt jelenti, hogy több találatot szerzett, mint a keret többi tagja együttvéve - a 20 focista összesen 207 gólt szerzett eddig.

A képzeletbeli dobogó harmadik fokán az Egyesült Államok áll, itt a húsz mezőnyjátékos eddig 191 gólt ért el a címeres mezben, míg eggyel mögöttük Szaúd-Arábia áll 190 találattal - e két ország a kerettagok válogatottsági számát tekintve is előkelő helyen állt, vagyis a sok gól elsősorban a sok meccsnek köszönhető.

Mögöttük egy kisebbfajta szakadék található, az ötödik ugyanis Trinidad és Tobago 153 dugóval - a karibi ország statisztikáit Stern John javítja fel jelentősen, ő ugyanis már 65 gólnál jár a címeres mezben, amivel az örök világranglistán is az előkelő kilencedik helyen áll. A trinidadiak mögött jönnek az ebből a szempontból legjobb európai gárdák: Csehország, Portugália, Franciaország majd pedig Svédország, érdekesebb azonban, hogy néhány sztárcsapat a lista alsó felében tanyázik.

A németek például csak a 14. helyen állnak a húsz mezőnyjátékos által elért 107 dugóval, amelyből a házi gólkirály Michael Ballack egymaga 31-et ért el, és az egy pozícióval hátrébb lévő angoloknál a keret tagjai által szerzett gólok száma nem éri el a százat. A háromoroszlánosok focistái eleddig összesen 95 alkalommal találtak be a címeres mezben, amiből Michael Owen 31-et vállalt magára.

Még hátrébb vannak az argentinok potom 88-cal, az olasz keret tagjai eddig mindössze 83 gólt értek el a válogatottban, a holland focisták mindössze 77 gólt szereztek narancssárga mezben, a spanyolok vébé-résztvevői pedig csak 74 alkalommal voltak eredményes - amelyből egyedül Raúl 43-at mondhat magáénak!

Érdekesség még, hogy a horvátok benevezett futballistái között egyetlen olyan sem akad, aki már legalább tíz gólt ért volna el a címeres mezben, a togóiaknál pedig Mohammed Kader egymaga többször volt eredményes (59-szer), mint a többi 19 mezőnyjátékos együttvéve. A sereghajtó, akárcsak a válogatottsági számokat figyelembe véve, itt is Ghána, amelynek húsz mezőnyjátékosa a nemzeti tizenegyben a vébéig bezárólag összesen csupán 42 találatot ért el - a házi gólkirály a Fenerbahce SK középpályása, Stephen Appiah a maga 11 dugójával.