Leónban az indiai exvilágbajnok, Viswanathan Anand győzelmével fejeződött be a négy résztvevős, kieséses rendszerű rapid torna. Anand a döntőben 2,5-1,5-re győzte le a világbajnok Veszelin Topalovot. Anand az első körben nehezen nyert a kubai Lazaro Bruzon ellen, csak a negyedik villámparti megnyerése jelentette továbblépését. Topalov gond nélkül került a fináléba a spanyol Francisco Vallejo Pons ellenében. A nagy érdeklődéssel várt Anand-Topalov párharc során a bolgár világbajnok az első, az indiai exvilágbajnok a negyedik parti során hagyott ki jó nyerőesélyt. Anand a második játszmában aratott győzelemmel ötödször lett a torna győztese.

Tizenkilencedszer rendeztek a spanyolországi Leónban nemzetközi sakktornát. A kezdeti körmérkőzéses, klasszikus versenyformát 1998-ban váltotta fel az "advanced chess", a haladó sakknak elkeresztelt lebonyolítás.

Garri Kaszparov úgy gondolta, hogy a számítógép használata kizárja az elnézésekből adódó esetleges nagy hibákat, a sakkvakságot, és a szupernagymesterek minél magasabb színvonalú játszmákat játszhatnak. A profi világbajnok Kaszparov a bolgár Veszelin Topalovval játszott egy tízjátszmás páros mérkőzést, ahol a küzdő feleknek 1-1 óra gondolkodási idejük volt.

A profi világbajnok 5,5-4,5 arányban nyert, de a meccs után már korántsem volt elragadtatva saját ötletétől. Zavarta, hogy többet foglalkozott a súgó programmal, jobban tette volna, ha csak saját ötleteire támaszkodik. Egy év múlva vissza is utasította Viswanathan Ananddal tervezett mérkőzést, a "beugró" Anatolij Karpov megsemmisítő vereséget szenvedett, 5-1-re kapott ki.

Karpov stábjában mindig volt számítógépes szakember, az orosz exvilágbajnok nem éppen zseni a programok kezelésében. Öt éve rendeztek először négyes tornát, Polgár Judit Anand ellen csak rájátszásban, rapid partiban vesztett, a döntőben az indiai nagymester Alekszej Shirov ellen győzött.

2001-ben Anand harmadszor ünnepelt tornagyőzelmet. A négyjátszmás döntőben az indiai világbajnok a hazai pályán küzdő Alekszej Shirovval szemben már a harmadik parti után megszerezte a végső sikert biztosító 2,5 pontot. Shirov nem tudott visszavágni a Teheránban, a FIDE kieséses rendszerű világbajnokság döntőjében elszenvedett megsemmisítő vereségéért, Anand a hatjátszmás mérkőzésen már a negyedik parti után ünnepelhette végső győzelmét, a sakkozás 15. világbajnoka lett.

A "haladó sakk" torna döntőjében Shirov nem tudott igazi ellenállást kifejteni, az elődöntőben Lékó Péter sokkal jobban megszorongatta Anandot, orosz huszárjátékban remek partiban verte az indiai világelsőt, nagymesterünknek ez volt az első nyerése Anand ellen. A rapid meccs végül 2-2-re végződött, majd a rájátszásban nyert "villámkezű" Vishy.

Négy éve Vlagyimir Kramnyik és Anand hatjátszmás párosmérkőzést játszott, az orosz világelső 3,5-2,5-re nyert, öt remi mellett a harmadik partiban aratott győzelmet. 2003-ban a rendezők belátták, hogy rapid tempó mellett teljesen fölösleges a számítógépes programok használata. Meglepő fordulatokkal fejeződött be a négy résztvevős rapid verseny. Már az első két elődöntő során, Topalov-Karjakin, illetve a Ponomarjov-Vallejo Pons mérkőzéseken is több durva elnézést, kihasználatlan esélyt, elhibázott lehetőséget láttunk. Végül Ponomarjov a döntőben óriási mázlival 2,5-1,5-re legyőzte Topalovot.

Két éve két világklasszis szupernagymester és két ifjú titán csatáját követhettük nyomon. A háromszoros olimpiai és négyszeres orosz bajnok Peter Szvidler újonc volt a spanyol városban, a torna első számú esélyesének számított. Látszólag simán verte a házigazdák kedvencét, Francisco Vallejo Ponst, de a meccs után tartott sajtótájékoztatón a sportszerűségéről híres orosz nagymester nem rejtette véka alá, hogy az első és a negyedik játszmában szerencséje volt.

Shirov alaposan megszenvedett az azeri Tejmur Radzsabovval szemben, csak a "hirtelen halál" parti megnyerésével tudta megadásra kényszeríteni ellenfelét. A döntőben Szvidler már a 13. lépésben kikapott az első játszmában, a végén 3,5-0,5-ös győzelmet aratott Shirov, először nyert Leónban.

A tavalyi viadalon ismét játszott a rapid sakkozás királya, Viswanathan Anand. Címvédő jogán Alekszej Shirov szerepelt, a FIDE világbajnoka, Rusztam Kaszimdzsanov és a norvég csodagyerek, Magnus Carlsen részvétele tette érdekessé a tornát. A torna meglepetéssel kezdődött, Shirov két világos játszma elvesztésével 3-1-re kikapott Kaszimdzsanovtól. Anand könnyedén érvényesítette a papírformát.

A trónkövetelőnek kikiáltott Magnus Carlsen nem bírt a rutinos indiai exvilágbajnokkal. Két játszmát is vesztett Magnus az orosz huszárjátékban, világossal pedig hátrányát nem tudta csökkenteni. A döntőben Anand nagy küzdelemben 2,5-1,5-re győzte le Kaszimdzsanovot. Az indiai exvilágbajnok vereséggel kezdte a párosmérkőzést, majd egyenlített. A harmadik partiban az üzbég világbajnok egyszerű nyerést hagyott ki. A döntő játszmában Anand tisztet áldozott három gyalogért, és az összekötött szabadgyalogok feltartóztathatatlanok voltak.

Az idei viadalon ismét bemutatkozott egy újonc, a kubaiak legjobbja, Lazaro Bruzon kapott meghívást. A négyszeres győztes Viswanathan Anand a torinói sakkolimpián nagyon is feledhető teljesítményt nyújtott. A szófiai szuperverseny után láthatóan fáradtan, fásultan játszott, kilenc partijából csak 4,5 pontot szerzett, 19,2 Élő-pontot vesztett.

A második helyre rangsorolt indiai együttes csak a 30. helyen végzett. A spanyol válogatott második tábláján szerepelt Francisco Vallejo Pons, tizenkét partijából 7,5 pontot gyűjtött, végül a tizedikek lettek, de keserűbb pillanatokat is átéltek. Veszelin Topalov szófiai újabb sikerét követően riválisaival ellentétben pihenten ülhetett sakkasztalhoz.

Irányított sorsolással alakult ki az elődöntő két párharca, s a két szupersztár könnyű győzelmét ígérte a két meccs. A küzdő feleknek 20-20 percük volt a partikra, s lépésenként még 10 másodpercet kaptak. Topalov könnyedén "intézte el" a helyiek kedvencét, Paco-t, azaz Francisco Vallejo Pons-t. Már a harmadik parti után megszerezte a továbbjutást jelentő 2,5 pontot, a negyedik játszmát nagyon csúnyán elbukta.

Anandot láthatóan megviselte torinói balsikere, Bruzon elleni négyjátszmás rapid meccsén csak négy döntetlent ért el, s jöhetett a ráadás, az 5-5 perces villámpartik döntöttek. Az elsőt a kubai nyerte, az indiai exvilágbajnok egyenlített. Végül Anand a negyedik snellpartiban győzött, de enyhén szólva is kalandos körülmények között.

A döntőben így a világranglista első és második helyezettje csapott össze. A párharcot Topalov kezdhette világos színnel, s kedvezőbb pozícióját nem tudta nyerésig fokozni. A második partiban a spanyol megnyitás berlini változata került terítékre, és Anand ellenfele hathatós segítségével ledöntötte a "berlini falat". Szembetűnő volt, hogy az indiai exvilágbajnok milyen gyorsan játszott. Békésebb húrokat pengettek a harmadik játszmában, majd Anand tetszetős pozícióból végül csak remizett a negyedikben, de ez is elegendő volt sikeréhez.

eredmények:
Lazaro Bruzon (kubai, 2652) - Viswanathan Anand (indiai, 2803) 3,5 - 4,5
(döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 - 0, 0 - 1, döntetlen, 0 - 1)

Veszelin Topalov (bolgár, 2804) - Francisco Vallejo Pond (spanyol, 2666) 2,5 - 1,5 (1 - 0, 1 - 0, döntetlen, 0 - 1)

Veszelin Topalov (bolgár, 2804) - Viswanathan Anand (indiai, 2803) 1,5 - 2,5 (döntetlen, 0 - 1, döntetlen, döntetlen)