Párbeszédet sürgetnek az italgyártók

Vágólapra másolva!
A hazai italgyártók szakmai szövetségei levélben ajánlják fel együttműködésüket Persányi Miklós környezetvédelmi miniszternek egy új, a közösségi előírásoknak is megfelelő szabályozás kidolgozásában. A cégek úgy vélik, hogy a csomagolási hulladékok kezelésére létezik a környezetvédelmi szempontokkal és az európai uniós irányelvekkel egyaránt harmonizáló megoldás.
Vágólapra másolva!

Újabb uniós jogsértési eljárás indult Magyarországgal szemben, miután az Európai Bizottság a magyar termékdíjas szabályozás több rendelkezését, így az italokra vonatkozó kötelező újratöltési kötelezettséget a közösségi alapelvekkel ellentétesnek találta.

Ezúttal a magyarországi termékdíjas szabályozás tartalmi elemei miatt emelt kifogást az Európai Bizottság. Információk szerint Brüsszel az italgyártók számára előírt újratöltési kötelezettséget az áruk szabad áramlását akadályozó tényezőnek ítélte, erről pedig hivatalos figyelmeztetésben tájékoztatta a magyar kormányt.

Kiss Gáborné, a Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetsége (MÜSZ) főtitkára kiemelten fontosnak tartja a szelektív hulladékgyűjtés rendszereinek fejlesztését. Az italos palackok az összes csomagolási hulladéknak mindössze három-négy százalékát teszik ki, az italgyártók viszont jelenleg a szelektív hulladékgyűjtés költségének 15-20 százalékát vállalják magukra. Ez évente egymilliárd forintot jelent - nyilatkozta Kiss Gabriella.

Ezen felül terhelik meg az iparágat a termékdíjas jogszabályok, a fogyasztók által alig keresett újratölthető palackok használatával és visszagyűjtésével kapcsolatos többmilliárdos költséggel, amely összeg a következő években ráadásul jelentősen tovább emelkedne. Kiss Gáborné szerint az újratöltési kötelezettség azért is indokolatlan, mert a többször használatos csomagolásban forgalmazott termékek - a szállítással és tisztítással járó nagyobb energia- és vízfelhasználás miatt - nem környezetkímélőbbek egyutas társaiknál.

Az alkoholmentesital-gyártók szerint a hulladékok mennyiségének csökkentését és környezetbarát hasznosítását csak egy olyan szabályozás garantálhatja, amely harmonizál az európai irányelvekkel, és a kibocsátással arányos, minden csomagolástípusra egyformán érvényes teherviselést ír elő.