Az esztendő legjelentősebb női versenye kezdődött meg Krasznoturinszkban. A IV. Észak-Ural-kupa tíz résztvevője között három exvilágbajnoknő is szerepel, a grúz Maja Csiburdanidze, a katari Zsu Csen és a bolgár Antoaneta Sztefanova. A női világranglista első tíz helyezettjéből öten csatáznak a X. kategóriájú, 2478-as Élő-átlagú tornán.

Negyedszer csatáznak a női sakkozók az urali városban. A IV. Észak-Ural Kupán új győztest avatnak, korábban az ukrán Natalija Zsukova, a francia Almira Szkripcsenko és az indiai Humpy Koneru ünnepelt elsőséget, ezúttal egyikük sem vesz részt a viadalon.

A grúzok legendás bajnoknője, Maja Csiburdanidze mellett a bolgár Antoaneta Sztefanova és a katari színekben játszó Zsu Csen is a sportág királynője volt. Az ukrán Katyerina Lahno a torinói sakkolimpián olimpiai bajnoki címet szerzett válogatottban szerepelt, Tatjana és Nagyezsda Koszinceva az ezüstérmes orosz csapatban játszottak. "Bedobták" a mélyvízbe a kínai csodagyereket, a 12 éves Hou Jifant, akinek döntő érdeme volt a kínai csapat bronzérmének megszerzésében.

Három eldőlt partival indult a verseny. Zsu Csen nehéz pozíciós játszmában nyert világossal. Gyors remivel végződött az örmény-grúz párharc, győzelemmel mutatkozott be Nagyezsda Koszinceva. A bolgárok exvilágbajnoknője, Antoaneta Sztefanova a kedvenc Trompowski támadással aratott sikert. A kínai kislány megszenvedett a remiért Katyerina Lahnoval szemben.

Az első forduló eredményei:
Zsu Csen (katari, 2476) - Viktorija Cmilyte (litván, 2476) 1 - 0 (63)
Lilit Mkrtchian (örmény, 2459) - Maja Csiburdanidze (grúz, 2504) döntetlen (23)
Szvetlana Matvejeva (orosz, 2454) - Nagyezsda Koszinceva (orosz, 2472) 0 - 1 (40)
Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2520) - Tatjana Koszinceva (orosz, 2479) 1 - 0 (39)
Hou Jifan (kínai, 2488) - Katyerina Lahno (ukrán, 2449) döntetlen (37)