Felminősítette Oroszországot a Fitch

Vágólapra másolva!
Magyarországéval azonos szintre emelte kedden Oroszország hosszú futamú szuverén bel- és devizaadósságának kockázati besorolását a Fitch Ratings, a magas energiaárak miatt javuló makro- és költségvetési helyzetre hivatkozva.
Vágólapra másolva!

A legnagyobb európai hitelminősítő londoni közleménye szerint az orosz hosszú lejáratú rubel- és küladósi osztályzat az eddigi "BBB"-ről "BBB plusz"-ra javul - vagyis a megszorításokkal már befektetőinek tekintett "BBB" sáv legmagasabb kategóriájába került -, a rövid lejáratú kötelezettségeké "F3"-ról "F2"-re emelkedik, a külön nyilvántartott országkockázati plafon pedig szintén "BBB"-ről "BBB plusz"-ra változik.

Az orosz felminősítés okairól kedden kiadott londoni elemzésben a Fitch Ratings azt írta: a tartósan magas energiaárak figyelemre méltó ütemben javítják az orosz makrogazdasági és pénzügyi helyzetet, csökkentve a szuverén adósságszolgálat teljesítésének kockázatait.

A Fitch szerint az orosz állami szektor az év végéig várhatóan nettó 200 milliárd dolláros külső hitelezői pozícióba kerül, ami komoly védelmet nyújt a külső megrázkódtatásoktól.

A hitelminősítő előrejelzése szerint az orosz államháztartás az idei évet 6,5 százalékos GDP-arányos többlettel zárja, ami lehetővé teszi 22 milliárd dollárnyi adósság előtörlesztését az állami hitelezők alkotta Párizsi Klubnak. Emellett a hazai össztermékhez mért államadósság 2006 végére várhatóan 11 százalékra süllyed - a "BBB" sávba sorolt szuverén adósok jellemző középértéke 34 százalék -, és az úgynevezett stabilizációs alap értéke 89 milliárd dollárra emelkedik a 2005 végi 43 milliárd dollárról.

A Fitch várakozása szerint a folyómérleg-többlet az idén is meg fogja haladni a 10 százalékot, és ennek révén a központi devizatartalék 2006 végére eléri a 271 milliárd dollárt - a stabilizációs alappal együtt -, a tavaly év végi 182 milliárd dollár után. A cég az idén 6,7 százalékos GDP-növekedést vár, és az jósolja, hogy Oroszország 2006-ban a világ tizedik legnagyobb gazdasága lesz, az 1999-es 22. hely után.

Az orosz besorolást azonban számos szerkezeti hiányosság és kockázat terheli. Függősége a természeti erőforrásoktól árupiaci ársokkoktól teszi sebezhetővé az orosz gazdaságot, a bankszektor pedig gyorsan bővül ugyan, de gyenge lábakon áll. A hitelminősítő szerint emellett bürokrácia, korrupció és a törvényesség érvényesülésével kapcsolatos bizonytalanságok teszik bonyolulttá az üzleti klímát.

A szerkezeti reformok lassúsága, a gazdaság növekvő állami ellenőrzése és a viszonylag alacsony GDP-arányos beruházási ráta kérdéseket vet fel a jövőbeni növekedési kilátásokkal kapcsolatban is - áll a Fitch elemzésében. A cég szerint a hatalmi koncentráció és a demokratikus intézmények gyengesége politikai kockázatokkal jár.

Az osztályzatjavítással Oroszország szuverén hosszú távú adóskockázati besorolása ugyanarra a szintre került (BBB plusz), ahová tavaly decemberben a Fitch, majd néhány hete a Standard & Poor's is lesüllyesztette a magyar adósosztályzatot a korábbi, elsőrendű "A mínusz"-ról, a költségvetési helyzetre hivatkozva.

Oroszországot az S&P és a Moody's Investors Service a Fitchnél egy fokkal gyengébb szinten (BBB/Baa2) tartja nyilván.