Mindentudó notebook a zongorafedél alatt

Vágólapra másolva!
Luxuscikk, munkaeszköz, vagy hobbigép? Netán mindez egyben? Nehezen lehet beskatulyázni az LG S1-es notebookját, a koreai gyártó presztízsmodelljét: nagyon szép darab, és szinte minden benne van, amit csak PC-től várhat az ember.
Vágólapra másolva!

Nézze meg filmünket az LG S1-es notebookról!

Az LG S1-es modellje igazi prémium kategóriás darab, már a külseje is szemet gyönyörködtető, Bármily öncélú is az extravagáns dizájn, bár az igaz, hogy ha egyszer félmillió forintot fizet az ember egy notebookért, akkor joggal várhatja el, hogy az jól nézzen ki. A modellt a szakma az átlagosnál is szebbnek ítélte, hiszen az S1-es elnyerte a neves Red Dot formatervezési díjat.

Mint egy hangszer

A gép borítása lakkfekete, ami leginkább egy zongora fedelére emlékeztet, és ha kinyitjuk, a hangszer elefántcsont billentyűihez hasonlóan hófehér felületet és gombokat találunk alatta. A sajtófotókon még furcsa volt ez a színösszeállítás, de élőben már nagyon tetszetős: egyedül az aggasztott minket kissé, hogy vajon nem kell-e kesztyűs kézzel bánnunk a géppel, nehogy össze maszatoljuk. (Nem kellett, bár sajnos nem tesztelhettük a modellt olyan sokáig, hogy megtapasztaljuk: mit tesz a fehér gombokkal, vagy a fényes borítással a napi rutin.)

Prémium kategóriás gép, és nem csak sznobizmusból mondjuk ezt: az S1-esben minden benne van, amire szükség lehet, munkához, szórakozáshoz egyaránt tökéletes darab. Nem is egyszerű feladat elsorolni a modell minden paraméterét, de vegyük sorra legalább a legfontosabbakat.

Majdnem minden belefért

Mire is használja az ember a számítógépét? Először is, munkára. A gép kétmagos, 2 gigahertzes Core Duo processzora az Intel legújabb generációs családjából került ki - bivalyerős, és csak a Vistára vár, régi-új Windowshoz egyaránt tökéletes. (Meg kell jegyeznünk, időközben kijött a Core 2 Duo is, de ez még nem került bele piaci modellekbe.) A gép ATI X1600-as videokártyája pedig bármilyen alkalmazáshoz tökéletesen megfelel, akár 3D-s tervezőprogram is futtatható rajta.

Forrás: [origo]
Zongora, távirányítóval

Ehhez jön még a 15,4 inches kijelző, ami, hogy úgy mondjuk, felső-középkategóriás: ez még normál méret, de abból a legnagyobb, és szélesvásznú. A munkát az is segíti, hogy elég széles egy 99 gombos, numerikus billentyűzet elhelyezéséhez - a gépen ilyen van. Sajnos a tesztpéldányon még csak angol billentyűzet volt, így a magyar ékezetes karakterek elhelyezését nem vehettük szemügyre, és feltűnt, hogy a gombok között és alatt széles rések vannak, ami bizony jó por- és koszfogónak látszik.

Gyűjti az ujjlenyomatot

Forrás: [origo]
Ujjlenyomatolvasó a billentyűk alatt

A munkának, szórakoznásnak egyaránt részét képezheti a netezés: a vezeték nélküli internethez három normás (802.11a/b/g) antennával szerelték fel az S1-est, így gyakorlatilag bármilyen, jelenleg használatban lévő hotspotra rá lehet akadni vele. A beépített Bluetooth-csatlakozó is a legújabb szabványú (BlueCore 4), de persze van benne modem és hálózati kártya is, ahogy kell. A netes telefonáláshoz beépített mikrofont találunk a billentyűzet alatt, egy webkamera viszont igazán elfért volna még a képernyő fölött az online videochateléshez. Ez viszont az egyetlen extra, amit hiányoltunk a modellből.

Talán itt célszerű megemlíteni az S1-es extra szolgáltatásait az adatvédelem terén, bár ezek nem is annyira a hálózati, mint inkább a mobil használathoz kötődnek. A gépnek nem csak a fedele gyűjti könnyedén az ujjlenyomatokat: ellátták ugyanis ujjlenyomat-szkennerrel, ami hamarosan talán széria-felszereléssé válhat a márkás modelleken. Emellett a bizalmas adatok titkosítását könnyíti meg a TPM (Trusted Platform Module) chip is, amelyet a Windows Vista is kezel majd. Ezek a funkciók a profi, titkaikat (például üzleti titkaikat) óvó-féltő felhasználóknak jöhetnek jól, és akkor biztosítanak védelmet, ha a gépet ellopják vagy elveszti tulajdonosa.