Lengyelországban tovább nőtt a GDP

Vágólapra másolva!
Lengyelország hazai összterméke (GDP) a második negyedévben 5,5 százalékkal volt több, mint a tavalyi második negyedévben - jelentette a lengyel statisztikai hivatal első becslésként szerdán. Az elemzők ennél kevesebbet, átlagosan 5,4 százalékot vártak.
Vágólapra másolva!

A lengyel pénzügyminisztérium idén többször javította az előrejelzését az idén várható, évi átlagos gazdasági növekedésre: a hétfőn megjelent legújabb becslés 5,5 százalékra szól, a korábbi 5,0 százalék helyett. Az eredeti előrejelzés 4,6 százalékos volt. Az első negyedévben 5,2 százalékkal gyarapodott a lengyel GDP az egy évvel azelőttihez viszonyítva.

A második negyedévben a lakossági fogyasztás 4,9 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál, az első negyedévben 5,2 százalékos volt a növekedés. Tavaly, egész évben átlagosan 2 százalékkal nőtt a lakossági fogyasztás. A beruházások értéke 14,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az első negyedévben 7,4 százalékos volt a növekedés. Tavaly egész évben átlagosan 6,5 százalékkal bővültek a beruházások.

A Lengyel Nemzeti Bank hatodik hónapja változatlanul rekord alacsony szinten, 4,0 százalékon tartja alapkamatát, mivel a gazdasági növekedés gyorsabb, de az infláció egyelőre még kisebb a korábban vártnál. A makroadatok azonban némi inflációs nyomás gyülekezésére vallanak, és a politikai helyzet sem teszi lehetővé a további enyhítést. A nagyobbik kormánypárt rendszeresen ismételgeti, hogy az eddigi tervhez képest nem növelik jövőre a költségvetés hiányát, ám a kisebbik koalíciós partner éppen emiatt a koalíció elhagyásával, előrehozott választások kikényszerítésével fenyegetőzik.

A friss adatok is arra vallanak, hogy a lengyel központi bank az idén aligha csökkentheti tovább alapkamatát, jóllehet a kormány és a bank is azt jósolja, hogy az idei infláció kisebb lesz a korábban vártnál. A béremelkedés, a bővülő fogyasztási hitelezés, a növekvő lakossági kereslet, az erős gazdasági növekedés azonban emelkedő inflációs várakozáshoz vezet.

A központi bank szerint az infláció talán csak 2008-ban éri el a bank célját, 2,5 százalékot, tizenkét hónapra számolva, de a Lengyel Nemzeti Bank pénzügypolitikai tanácsának egyik tagja, Halina Wasilewska-Trenkner már június végén azt mondta: az idén még bizonyára elkerülhető a kamatemelés, de jövőre negyed százalékpontos szigorítások valószínűsíthetők. Júliusban a tizenkét havi fogyasztóiár-infláció 1,1 százalékos volt Lengyelországban, a júniusi 0,8 százalék után.

A lengyel költségvetés idei tervezetét még csak 4,3 százalékos gazdasági növekedésre alapozták, 2007-re 4,6 százalékos, 2008-ra 5,0 százalékos GDP-bővülést vár a kormány hivatalosan. A pénzügyminisztérium szerint legkorábban 2008-ban elérheti a 7 százalékot is a GDP-növekedés. Lengyel közgazdászok évi 4-5 százalékos növekedést tartanak általában inflációmentesen fenntarthatónak.

Az idei első negyedévben a beruházások növekedési üteme 7,4 százalékra lassult a tavalyi utolsó negyedévi 10,1 százalékról, a lakossági fogyasztás bővülése ellenben 5,1 százalékra gyorsult 4,5 százalékról, rendre az egy évvel azelőttihez viszonyítva. A vállalkozói szférában az átlagos bruttó bér - júniusban 2625 zloty (182 982 forint) - 2,1 százalékkal volt magasabb, mint áprilisban, és 4,5 százalékkal magasabb, mint tavaly júniusban, habár az ütem kissé csökkent a 4,6 százalékos első félévi többleten belül. Közben júniusban 0,8 százalékra csökkent a tizenkét havi infláció - 0,3 százalékos hónapon belüli árcsökkenés miatt - a májusi 0,9 százalékról. A foglalkoztatás az első félévben 2,6 százalékkal bővült az évvel korábbihoz képest.

A költségvetés is megköti a bank kezét. A költségvetés hiánya az első öt hónapban az egész évre tervezett 30,55 milliárd zlotynak a 49,5-51 százaléka volt. A lengyel költségvetés hiánya az év elején "szaladni" kezdett: az első két hónapban elérte az egész évi előirányzatnak a 22-23 százalékát. Ez éles fordulat ahhoz képest, hogy a januárt 704 millió zlotys többlettel zárta a költségvetés. Február közepén a lengyel pénzügyminisztériumban még csak 15 százaléknyi hiányt jósoltak az első két hónapra. Azóta a kormány több szociális intézkedést fogadtatott el a parlamentben.

Lengyelország augusztus elején kéréssel fordult az Európai Unióhoz, hogy további három év haladékot kapjon az uniós költségvetési kritériumok teljesítésére.