Boszniában szerzett piacot a Mol

Vágólapra másolva!
Az eladósodott boszniai Energopetrol részvényesei jóváhagyták a cégnek a MOL és a horvát INA konszern alkotta konzorciumnak történő eladását - jelentette be a szarajevói társaság pénteken. A döntéssel megvalósulhat Bosznia idei legnagyobb üzlete, egyben a remények szerint lendületet kaphat a külföldi tőkebehozatalra ráutalt országban a privatizációs folyamat is.
Vágólapra másolva!

A részvényesi közgyűlés döntésre jutott a cég olajtermináljainak a (Szerbiát is magába foglaló föderációnak történő) átadásáról, egy szálloda felépítéséről és a kormánnyal szembeni adósságok-tartozások rendezéséről. Ezeknek a mindeddig vitatott kérdéseknek a lezárásával megvalósíthatják az üzletet, amit a politikai viták, illetve a társaság növekvő adósságai miatt többször is elhalasztottak.

A boszniai kormány júliusban hagyta jóvá a 66 töltőállomással rendelkező Energopetrol többségi tulajdonának eladását a magyar MOL és a horvát INA olajvállalat konzorciumának. A konzorcium 10,2 millió boszniai márkát (6,7 millió dollár) fizet a 67 százaléknyi tulajdonrészért, továbbá a tőkeemelés révén 60,195 millió boszniai márkát adósságszolgálatra, valamint 150 milliót beruházásokra költ a következő három évben.

4,5 millió boszniai márkát az Energopetrol 1059 alkalmazottja foglalkoztatására használnak fel.Az Energopetrol megmaradó részéből 22 százalék állami tulajdonban marad, 11 százalék pedig kisbefektetők kezében.

Ahmet Hadzipasic miniszterelnök várhatóan a következő két hónapban aláírja a konzorciummal a szerződést - írják a helyi lapok. A kormány és a bosnyák társaság illetékesei nem kommentálták a részvényesek döntését, amelyet "politikailag érzékenynek" tartanak, tekintettel az október 1-jei általános választásokra. A döntés által érintett négy olajterminálnak stratégiai jelentősége van, ezeket a föderációnak adják át, amivel garantálni tudják a fütőanyag tartalékokat, védekezésül az ellátási monopólium létrejöttével szemben.