A Fitch sikert vár az egyensúlyi programtól

Vágólapra másolva!
A magyar hosszú futamú szuverén küladósság jelenleg érvényes, közepes befektetői osztályzatával látta el a készülő 500 millió eurós magyar kötvénykibocsátást hétfőn a Fitch Ratings, amely szerint nagyobb a valószínűsége a most elkezdett egyensúlyi program sikerének, mint kudarcának.
Vágólapra másolva!

A legnagyobb európai hitelminősítő a hétfőn Londonban kiadott közlemény szerint "BBB plusz" osztályzatot adott a 2012-ben lejáró, változó kamatozású új államadósságra. A besorolás megegyezik azzal a szinttel, amelyre a Fitch még tavaly decemberben - az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról - lerontotta a magyar szuverén devizaadósi kockázati osztályzatot, a "jelentős és tovább duzzadó" költségvetési deficitre hivatkozva.

A Fitch hétfői elemzése megismétli a decemberi osztályzatrontáshoz fűzött indoklást, amely szerint e deficitek növelték a közadósságot és a folyómérleg-hiányt, aláásták a gazdaságpolitika hitelességét és késleltetik a magyar eurócsatlakozási menetrendet. A kötvénybesoroláshoz fűzött hétfői elemzés szerint ugyanakkor a Fitch Ratings most már azzal számol, hogy az eddig elfogadott kormányintézkedések, valamint egyes "jókora" egyszeri kiadási tételek kiesése elősegítheti, hogy az államháztartási hiány 2007-ben a kormány által tervezett 6,8 százalék (nyugdíjreform-költségek nélkül 5,1 százalék) körüli szintre süllyedjen.

Az egyensúlyi helyzetet 2008-ban tovább javíthatja az autópálya-építési és repülőgép-beszerzési kiadások csökkenése - ez a GDP-érték 1,6 százalékának felel meg -, valamint a közszféra bérbefagyasztása és létszámleépítése, amelyek a Fitch várakozása szerint együtt 4,3 százalék (nyugdíjreform-költségek nélkül 2,7 százalék) körüli szintre szoríthatják le a deficitet abban az évben, áll az elemzésben. A Fitch Ratings véleménye szerint nagyobb a valószínűsége annak, hogy a kormánynak 2007-2008-ban sikerül csökkentenie a költségvetési deficitet, mint annak, hogy nem.

Néhány napon belül ez a második viszonylag derűlátó vélemény a magyar költségvetési kilátásokról a londoni elemzői közösségben. A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemző és befektetési részlege által havonta összeállított feltörekvő piaci helyzetjelentés legújabb, múlt hét végén kiadott száma szerint "ezúttal tényleges", igen meredek költségvetési kiigazításba fogott a magyar kormány, és a program végrehajtásával kapcsolatos aggodalmak eltúlzottak.

A ház 2007-re - most először - a kormány előrejelzésénél valamivel jobb költségvetési deficitjóslatot tart érvényben; 6,4 százalékos (ESA-szabvánnyal számolt) hiányt vár a hivatalos 6,8 százalékos cél helyett. A Goldman Sachs elemzése a végrehajtással kapcsolatos kételyekkel szembeni érveit sorolva kiemelte, hogy a megszorító intézkedések mindegyikét az október 1-jei önkormányzati választások előtt jelentették be, aminek politikai ára máris egyértelmű. A szocialisták népszerűsége zuhant, még mielőtt bármely komolyabb intézkedés egyáltalán érvénybe lépett volna. A GS elemzői a jelentés szerint nem hiszik, hogy az MSZP és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vállalta volna ezt a politikai árat, csak azért, hogy a helyhatósági választások után feladják a szigorítási programot.

A Goldman Sachs ezért azt várja, hogy a tényleges költségvetési szigorítás jövőre "nagyjából-egészéből" meg fog felelni a kormány előrejelzéseinek. A Standard & Poor's hitelminősítő - amely éppen az egyensúlyi csomag júniusi bejelentése után minősítette vissza a magyar adóskockázatot a Fitchhez hasonlóan "BBB plusz"-ra - ugyanakkor a szintén múlt héten Londonban kiadott feltörekvő piaci elemzésében megismételte azt a már többször kifejtett nézetét, hogy a magyar kormány költségvetési konszolidációs programja "figyelemre méltó" ugyan, a közfinanszírozási helyzet azonban nagyobb mértékben romlott, mint amennyit a program javítani fog rajta még maradéktalan végrehajtás esetén is.

A londoni elemző és hitelminősítő közösség egybehangzóan 2014-et tartja a magyar euróövezeti csatlakozás lehetséges legkorábbi dátumának; ezen az előrejelzésen a most viszonylag derűlátó költségvetési elemzéseket kiadó házak sem változtattak.