Újabb uniós dömpingvám a kínai cipőkre

Vágólapra másolva!
Ismét dömpingvámot vet ki az ázsiai cipőkre az EU. A vám bevezetése a protekcionista lépést támogatók és a szabad kereskedelem hívei között komoly vitát váltott ki. A bírálók szerint a döntés egyetlen európai munkahelyet sem ment meg.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió tagországait képviselő diplomaták szerdán elfogadták az ázsiai cipőimportot sújtó dömpingvám bevezetéséről szóló javaslatot. Ezek szerint a Kínából érkező cipőket 16,5, a Vietnamból az unióba érkező lábbeliket 10 százalékos vámmal fogják terhelni. A vámok vélhetően a szokás szerinti ötéves időszakig maradnak érvényben. Ezt a javaslatot a tagországok miniszterei csütörtökön fogják jóváhagyni, egy nappal az ideiglenes bevezetett vámok hatályának lejárta előtt.

A dömpingellenes vámok bevezetése jelentős vitát váltott ki a protekcionista lépést támogatók és a szabad kereskedelem hívei között. A 25 tagú uniót képviselő diplomaták a dömpingellenes vámok bevezetését kis többséggel támogatták, így kisebbségbe kerültek a szabad kereskedelmet pártoló, döntően északi országok képviselői. Ciprus korábban ellenezte a vámjavaslatot, de a szavazáskor tartózkodott, ezzel a mérleg nyelve a vámokat támogatók felé billent. A brit kiskereskedők, akik a vámok elrendelése ellen kampányoltak, éles bírálattal illették a szerdai döntést, amely szerintük egyetlen munkahely megmentésével sem jár majd. A döntés politikai jellegű, és a fogyasztóknak kell majd megfizetniük az árát - érveltek.

Az Európai Bizottság egyébként már 2006. április 7-én dömpingvámot vetett a kínai és vietnami bőrcipőkre. Az EU szakértői az eredeti tervek szerint fél év elteltével döntöttek arról, hogy továbbra is érvényben maradnak a vámok. Az indoklás szerint az európai cipőipart, az ottani munkahelyeket veszélyeztetik a roppant olcsó ázsiai termékek.

Brüsszel szerint az ázsiai cipők rendkívül alacsony ára a hagyományosan alacsony béreken, az európaihoz képest elenyésző munkavédelmi, környezetvédelmi és szociális kiadásokon túl a jelentős állami támogatás eredménye. Az Európai Unióban 2005-ben eladott cipők fele Kínából érkezett. A bőrcipők bevitele 1000 százalékkal nőtt 2001 óta. A vietnami bevitel 2001 és 2005 között 95 százalékkal emelkedett. A cipők ára átlagosan 28 százalékkal csökkent az elmúlt négy évben.

Az elmúlt években a kínai import hatására összesen mintegy 120 cég szűnt meg Magyarországon, a foglalkoztatottak száma pedig több ezer fővel csökkent. Információk szerint csak tavaly a magyar textilgyártás 12, a ruházatgyártás csaknem 20, a bőr- és cipőgyártás pedig 10 százalékkal esett vissza. A magyarországi piacra kerülő bőr-, cipő- és textilipari termékek 65 százaléka érkezik a Távol-Keletről, a vám hatása mégsem lesz nagy a magyar piacra, mert azt nem vetik ki a magyar importban nagy mennyiséget képviselő nem bőr felsőrészű cipőkre, illetve a gyermek- és sportcipőkre.

[origo]/MTI