Javuló üzleti, romló fogyasztói várakozások

Vágólapra másolva!
Az áprilisi parlamenti választások óta először szeptemberben javult a GKI-Wallis konjunktúraindex szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által az Európai Unió támogatásával készített felmérés szerint a fogyasztói bizalmi index értéke tovább csökkent, az üzleti várakozásoké azonban emelkedett.
Vágólapra másolva!

A GKI fogyasztói bizalmi index a választások utáni három hónapos zuhanás, majd az augusztusi megtorpanás után szeptemberben ismét tovább esett. A lakosság továbbra is pesszimista, az index utoljára 1995 novemberében mutatott ilyen alacsony értéket.

Az embereknek leginkább az ország várható gazdasági helyzetéről, valamint saját várható pénzügyi helyzetükről alkotott véleménye lett pesszimistább. A háztartások a várható munkanélküliséget és megtakarítási lehetőségeket is kedvezőtlenebbnek látták. Az inflációs várakozások viszont a júliusi negatív rekordot követően kismértékben javultak.

Az ipari konjunktúraindex szeptemberben idei legmagasabb értékét érte el. Egyaránt jobb lett az elmúlt időszakban tapasztalt és a következő három hónapban várható termelésről alkotott vélemény. A rendelésállomány - s ezen belül az export - megítélése is javult, a saját termelésű készleteket pedig mérséklődőnek látták a vállalatok. Bár a következő negyedévre tervezett áremelések mértéke kissé nőtt, az áremelők köre csökkent. A foglalkoztatási szándék - ha minimálisan is, de - erősödött.

Az építőiparban a válaszadók nagyon enyhén javuló termelési helyzetet, de a korábbinál némileg alacsonyabb rendelésállományt jeleztek. A foglalkoztatási kilátások az előző hónaphoz képest határozottan romlottak. A termelői inflációra vonatkozó várakozások némileg enyhültek, de még mindig jóval magasabbak az egy évvel ezelőttinél.

A kereskedelmi bizalmi index értéke - augusztusi egy éves mélypontja után - szeptemberben kissé javult. Ez mindenekelőtt az eladási pozíció és a várható megrendelési politika optimistább megítélésének volt köszönhető. Az inflációs várakozások a júliusinál és az augusztusinál visszafogottabbak, de az egy évvel ezelőttinél továbbra is magasabbak.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. - az EU módszertanának megfelelően - konjunktúraindexének kiszámításakor az üzleti szférán belül az ipar, a kereskedelem és az építőipar várakozásait veszi figyelembe. Szezonálisan kiigazított adatokat közöl, vagyis megfelelő matematikai módszerekkel kiszűri a szezonális hatások (például a téli és a nyári időjárás különbségei, a karácsony előtti nagyobb kereslet, a nyári szabadságok miatti kisebb termelés) okozta eltéréseket.

A fogyasztói bizalmi indexet a háztartások pénzügyi helyzetének jelenlegi és várt alakulására, az ország gazdasági helyzetének jelenlegi és várt alakulására, valamint a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlására vonatkozó kérdésekre adott válaszokból számítják.

Az üzleti bizalmi indexet az ipari, a kereskedelmi és építőipari vállalkozások üzletmenetére és várakozásaira vonatkozó kérdésekre adott válaszokból számítják.