Vágólapra másolva!
Lefelé módosította korábbi bruttó hazai termék (GDP) előrejelzését a Kopint-Datorg Zrt., az idén 4 százalékkal (a júliusi prognózis 4,3 volt), jövőre 2,8 százalékkal (3,0) nő a GDP, miközben a fogyasztói árak 2006-ban átlagosan 3,8 százalékkal, jövőre 5,8 százalékkal emelkednek - mondta Palócz Éva tudományos vezérigazgató-helyettes.
Vágólapra másolva!

A gazdasági növekedés idei ütemre szóló előrejelzésüket azért csökkentették 4 százalékra a korábban jelzett 4,3 százalékról, mert elsősorban a beruházásoknál elmarad a várt bővülés. Korábban a Kopint 5,9 százalékos beruházásnövekedést várt, most ezt 2 százalékra módosította.

A folyamat hátterében az áll, hogy az autópálya-építést is magába foglaló szállítási ágazat teljesítménye például a második negyedévben 7 százalékkal kisebb, mint egy évvel korábban, a lakásépítésnél az első negyedévi 4,8 százalékos növekedést a második negyedévben 9,4 százalékos visszaesés követte.

Az intézet 2007-re 2,8 százalékos GDP-növekedést vár, azaz optimistább, mint a Pénzügyminisztérium, amely 2,2 százalékos ütemmel számol.

Palócz Éva megjegyezte azt is, hogy a magánfogyasztási adatok bizonytalanok, ha a jövedelmi adatokból levonjuk a kiskereskedelem, a hitelfelvétel és a megtakarítás adatait, akkor több száz milliárd forint hiányzik. "Vagy statisztikai számítási hibáról van szó, vagy a szokásos jövedelemeltitkolás nehezen becsülhető tételéről."

Miután a szeptemberi 12 havi fogyasztói árindex 5,9 százalék lett, a Kopint felemelte az írásos jelentésben még 3,5 százalékra becsült 2006. évi átlagos inflációs rátát 3,8 százalékra. A szeptemberi infláció azért is nagyobb a vártnál, mert a KSH már beszámította a háztartásienergia-áremelés kiszámlázott tételeit is, noha azt csak a lakosság egy része fizette ki, tehát októberről előrehozott inflációs hatásról van szó.

Az év végére 6,5 százalékos 12 havi árindexet vár az intézet, a jövő évre pedig 5,8 százalékos átlagos inflációt. Ami a monetáris feltételeket illeti, december végéig az alapkamat 8,5 százalékra emelkedik a Kopint előrejelzése szerint.

Az intézet, akárcsak júliusi prognózisában, most sem tett közzé saját államháztartásimérleg-adatokat, azokat a Pénzügyminisztérium hivatalos adataival töltötte ki. Palócz Éva annyit tett hozzá, hogy az idei GDP-arányos 10,1 százalékos és a jövő évi 6,8 százalékos eredményszemléletű hiány reális, sőt ebben az évben akár kisebb is lehet.