Vágólapra másolva!
A máltai vereség után a magyar sajtó valósággal ízekre szedte a szövetségi kapitányt, Bozsik Pétert, de ez semmiség ahhoz képest, amit az angolok mestere, Steve McClaren kapott a brit bulvárlapoktól. A szakembernek pedig még saját PR-menedzsere is volt - egészen mostanáig, mert a szakmában az egyik legjobbnak számító Max Clifford szerződést bontott a trénerrel.

Az 1943-as születésű Clifford meglehetősen ellentmondásos egyéniségnek számít, de azt nem nagyon lehet tagadni, hogy a maga szakmájában a legjobbak közé tartozik - kevesen vannak, akik nála jobban tudnák kezelni és befolyásolni a médiát. Az újságírói végzettséggel rendelkező publicista a hatvanas évek végén olyan világsztárokat képviselt, mint Jimi Hendrix, Frank Sinatra vagy Marlon Brando, a sportolók közül pedig Muhammad Ali volt az első kliense. A nyolcvanas években aztán a figyelme az Angliában egyre népszerűbb bulvársajtó felé irányult, és néhány kevésbé ismert védencének nevét úgy próbálta közismertté tenni, hogy "bedumálta" őket a lapok címlapjára.

Ebből az időből származik az a sztori is, amelyet a BBC nemrégiben minden idők leghíresebb bulvár-szalagcímének nevezett. 1986. március 13-én a The Sun címlapján az alábbi mondta volt olvasható: "Freddie Starr ate my hamster", azaz "Freddie Starr megette a hörcsögöm". Freddie Starr egyébként egy angol humorista volt.

Clifford azóta olyan hírességek médiaszereplését irányította, mint David Copperfield, OJ Simpson vagy Mohamed al-Fayed, és szerepe volt több, a kormány tagjaival kapcsolatos botrányban is. Tavalyelőtt pedig ő volt a tanácsadója annak a Faria Alamnak, aki az Angol Labdarúgó Sövetség, azaz az FA titkárnője volt, és azzal robbantott ki hatalmas botrányt, hogy az egyik bulvárújságnak eladta sztoriját, miszerint viszonya volt az angol szövetségi kapitánnyal, Sven-Göran Erikssonnal, illetve az FA végrehajtó igazgatójával, Mark Paliosszal.

Ilyen előzmények után sokakat meglepett, hogy McClaren éppen őt kérte fel tanácsadónak, igaz, amikor Clifford először felvette a kapcsolatot a trénerrel, akkor McClaren még "csak" Eriksson asszisztense volt a válogatottnál, és főállásban a Middlesbrough FC mestere volt. A publicista azonban azután is a szakvezető PR-menedzsere maradt, hogy kinevezték őt szövetségi kapitánynak, és eleinte úgy tűnt, hogy minden a legnagyobb rendben van: McClaren meglehetősen népszerű volt a szurkolók körében, amihez persze elsősorban nem Clifford tanácsai, hanem a válogatott jó eredményei segítették hozzá - bár kétségtelen, az is sokat számított, hogy az újságok kesztyűs kézzel bántak vele.

Most viszont más a helyzet, a bulvárlapok valósággal tobzódnak, és a PR-tanácsadónak most lenne igazán nagy feladata, ám Cliffordnak a jelek szerint elege van az FA-ből. Elmondása szerint ugyanis azért "szakít" McClarennel, mert a szövetség éreztette vele: nem örülnek a szerepvállalásának. Az utolsó csepp a pohárban Clifford számára az volt, hogy McClaren a horvátok elleni vereséget követően lemondta az előzetesen megbeszélt amerikai körútját, amelyen az NFL, azaz az amerikaifoci-bajnokság csapatainak az edzéseit tanulmányozta volna. "Ez a lépés azt jelzi a számomra, hogy nem Steve döntött, hanem mások tették meg helyette. Ha az embernek a média kezd diktálni, akkor én nem tudok segíteni rajta" - jelentette ki a médiatanácsadó.