A hagyományos Essent-tornán az éllovas Polgár Judit újabb győzelemmel folytatta szereplését. A viadal negyedik fordulójában sötéttel nyert Ivan Szokolov ellen. A Nimzoindiai védelmű játszmában Judit a királyszárnyon ellensúlyozta a holland nagymester vezérszárnyi akcióját, remek minőségáldozattal szétrombolta a világos királyszárnyat, és harmadik győzelmét ünnepelhette. Polgár Judit örömét csak fokozta, hogy legnagyobb riválisa, az azeri Shakriyar Mamedgyarov sötéttel kikapott Veszelin Topalovtól. Az ötödik játéknapon Judit a világos bábukat egypontos előnnyel vezetheti a junior világbajnok ellen.

A hollandiai kisvárosban, Hoogeveenben zajló hagyományos viadalon Polgár Judit korábban már háromszor diadalt aratott. A tizedik szuperverseny negyedik fordulójában elért nyerésével nagymesternőnk nagy lépést tett előre, hogy ismét tornagyőztesként ünnepelhessék.

Az Essent-torna második félidejét sötét színnel elért győzelemmel kezdte, a holland Ivan Szokolov második partiját is elbukta Judittal szemben. A Nimzoindiai védelmű játszmában egyenlő esélyeket ígérő állásban a két évvel korábbi győztes, a jelenlegi sereghajtó túlértékelte esélyeit, bízott vezérszárnyi akciójában. A magára maradt világos király ellen azonban dördült a királyállást felszakító minőségáldozat, és a 39. lépés után Szokolov feladásra kényszerült.

A remek győzelem feletti örömöt csak fokozhatta, hogy holtversenyes társa, az azeri Shakriyar Mamedgyarov vereséget szenvedett az első körben pocsék teljesítményt nyújtó bolgár exvilágbajnoktól, Veszelin Topalovtól. A spanyol megnyitás Breyer-változatában sokáig nem látszott, hogy a világossal játszó exkirály miként tudja feltörni a sötét állást. Topalov gyalogot nyert, de úgy tűnt, hogy sötétnek bőséges kompenzációja van cserébe.

Mamedgyarov váratlanul elvesztette a játék fonalát és pozíciója "kártyavárként" omlott össze. Topalov ezzel megszerezte első győzelmét, Mamedgyarov elvesztette veretlenségét, Polgár Judit egypontos előnnyel vezet!

A 4. forduló eredményei:
Ivan Szokolov (holland, 2670) - Polgár Judit (magyar, 2710) 0 - 1 (Nimzoindiai védelem, 39)
Veszelin Topalov (bolgár, 2813) - Shakriyar Mamedgyarov (azeri, 2728) 1 - 0 (Spanyol megnyitás, 50)