Egyeztetnek a gyógyszeradóról a gyártókkal

Vágólapra másolva!
Érdemi egyeztetést javasol az egészségügyi bizottság a gyógyszer-gazdaságossági törvény elfogadása előtt. Tudomásul kell venni azonban a gyógyszercégeknek, hogy a tb-gyógyszerkassza kordában tartása miatt a kormány nem tekinthet el a gyártói befizetésektől, a méltányos teherelosztástól. A lakossági terhek pedig nemigen növelhetők tovább.
Vágólapra másolva!

Nem lobbicsoportok érdeke miatt csúszik egy hetet a gyógyszer-gazdaságossági törvény végszavazása, hanem mert korrekt egyeztetést kell folytatni a gyógyszercégekkel - mondta a Világgazdaságnak Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának elnöke.

Az egészségbiztosítási alap 2007. évi gyógyszerbüdzséjét az idei 298 milliárdos előirányzathoz képest 301 milliárd forintra tervezte a kormány, a speciális orvosságok beszerzésére további 18 milliárdot szán. Ezt növelné a gyógyszergyártással és -forgalmazással kapcsolatos 45 milliárdos bevétel.

Ám a gyártói befizetésekkel kalkulált büdzsé is jóval alatta marad az egészségbiztosító idei gyógyszerkiadásának. Elemzők szerint az megközelíti a 400 milliárdot. Így - ha nem számolunk a gyógyszerfelhasználás bővülésével - további 36 milliárddal kell kiegészíteni a jövő évi kasszát, amelyet egyfajta sávos rendszerben közösen fizetnék a cégek és az állam.

Vajda András, az MSD gyógyszergyár hazai vállalatának igazgatója jogilag aggályosnak tartja egy olyan adó kivetését, amelynek a hatása tervezhetetlen. Egyébként valamennyi cég kifogásolja, hogy egy termékre háromféle adót vessenek ki. Ezek egyike az 5 százalékos áfa, a másik a fix összeggel támogatott gyógyszerforgalom után 14, a százalékos tb-támogatással forgalmazottak után 16 százalék lenne. Ezt fejelnék meg a sávos adónemmel.

Az igazságügyi tárca főosztályvezetője, Tordai Csaba elmondta: az 5 százalékos áfa mellett más adófajta nem terheli az orvosságokat. A 14, illetve a 16 százalékos rabattot a közfinanszírozott gyógyszerekre eső tb-támogatás összege alapján kellene befizetniük a biztosítónak. Ám a forgalomarányos befizetés is akkor ütközne a közösségi jogba, ha azt áthárítanák a fogyasztókra.

A jövőre tervezett 364 milliárdos gyógyszerkassza bizonyára nem tartható, hiszen az évi gyógyszerfogyasztás növekedése meghaladja a 15 százalékot. Ez lényegesen nagyobb az uniós 9-10 százaléknál, és ennek elsődleges oka a lakosság rossz egészségi állapota, amit - a különféle népegészségügyi programok beindításával - a kormány is elismer.

Egyébként a háziorvosok a gyógyszerfelíráshoz megfelelő szoftvert kapnak majd, amelyben az egyes betegségek terápiájára javasolt tb-támogatott orvosságok mellett a tb-támogatás mértéke és a lakossági térítési díj is szerepel. Ha az olcsóbbtól eltér a orvos, azt írásban meg kell indokolnia.

Ugyanakkor az olcsóbb szert forgalmazókat is sújtja az említett hármas befizetés. Így Vajda András szerint elképzelhető, hogy a cégek bizonyos régebbi készítményeket levesznek a tb-listáról. De meggondolják azt is, hogy az új, innovatív orvosságokat behozzák-e Magyarországra, ezek pedig befolyásolják a betegellátást. Ezért is fontos a korrekt egyeztetés az egészségpolitikusok és a cégek között - tette hozzá.