Bunyó és csajozás a suliszimulátorban

Vágólapra másolva!
A Rockstar Games az autós-maffiózós Grand Theft Auto-sorozat után megmutatja, mi kell ahhoz, hogy igazi bajkeverő lehessen az emberből és ehhez nincs is jobb alapozás egy évnyi amerikai bentlakásos iskolánál. Amerikában be akarták tiltani a játékot, de végül nem találták túl erőszakosnak. Tényleg nem az.
Vágólapra másolva!

Az idei év egyik legegyedibb és legminőségibb játéka a Playstation 2-re megjelent Bully, mely Európában Canis Canem Edit (kutya kutyát eszik) címmel került a boltokba. Az iskolaszimulátorban a megrögzött bajkeverő Jimmy Hopkins szerepében kell a mindenki által szekálható új diákból az iskola legfontosabb fiataljává válni, ehhez pedig szinte minden lehetőség adott.

A programban leginkább Dennis, a komisz csínytevései, illetve a gettósuliban játszódó Veszélyes kölykök című film elemei keverednek. A kezdő képsorok mindenesetre megadják a játék komolyságát: ezekből kiderül, hogy édesanyja és nevelőapja egy európai körút miatt küldik bentlakásos iskolába Jimmy-t egy évre.

Forrás: [origo]

Bentlakásos pokol

Ragyogó ötlet az iskolai helyszín, ugyanis nincs olyan ember, aki ne élné szívesen újra gyermekkorát egy alternatív módon. Öt perc sem kell ahhoz, hogy teljesen tiszta legyen a helyzet: a tanárok unalmasak, az igazgató játssza magát a fülig szerelmes titkárnő előtt, az iskola bandái folyamatos harcban állnak egymással, az iskola kerítésén belül pedig minden arra vár, hogy megismerjük és felfedezzük.

A Bully teljesen szabadon felfedezhető, küldetésekkel bőven megszórt játék, a szabadság azonban nem jelent szabadosságot. Napi rendszer itt is van - a reggel nyolcas ébredés után kilenckor és délután egykor van óra, este 11-től pedig kimenőtilalom van, persze ez is csak azért, hogy meg lehessen szegni. Az iskola területén lófráló felügyelők figyelnek a környékükön történő rendháborításokra, de természetesen ők sem lehetnek ott mindenhol és jóval lassabban is sprintelnek az ifjú Hopkinsnál. Elég lekörözni őket, és várni egy darabig, amíg csillapodnak a kedélyek.

Elég könnyen felkavarható az iskolai állóvíz - elég csak a lányvécé küszöbét átlépni és a felügyelő már fülön is csíp minket. Menekülni ilyenkor még lehet (a háromszög gomb való erre), a súlyosabb kihágásoknál azonban lehetetlen: tanárokat megverni ugyanis nem lehet a játékban, lányokat pláne nem - a prefektusokkal viszont öklözhet a játékos, bár nem lesz könnyű dolga.

Forrás: [origo]

Tanárral nincs bunyó, diákkal igen

Ami a hőbörgő, hormontúltengésben szenvedő tinifiúkat illeti, velük lehet csatázni és szerencsés esetben egy pár tagú galerit is gyorsan padlóra lehet vinni. A bunyók során egy pankrátor csaknem összes fogása bevethető, azonban senkit sem lehet megölni, s egy csepp vér sem folyik a játékban. A program emellett bőséges statisztikát vezet verekedéseink számától kezdve csókjaink pontos mennyiségén keresztül a verekedésekből való meglógásokig - ezt végigolvasni is húzós percek munkája.

Aki a kollégiumról sikamlósabb témákra is evezne, ne tegye. A Bully megáll azon a szinten, hogy a csókoktól egészségméterünk helyrebillen, valamint megtanulhatunk jobban csókolni, hogy jobban billenjen. Bár a programban egy fiút is megcsókolhatunk, de gyakorlatilag ez sem lép túl a tinédzserdrámák nagy gonddal belőtt érzékenységén, a léc nem rezeg, az erkölcsök sem sérülnek - pláne, hogy a játékot a dobozon lévő logó szerint eleve 16 éven felülieknek szánják.

Hasznos lehet a tanulás

Tanórákra járni nem muszáj, de ajánlott. Hat tanegységben lehet remekelni. Ezekből jegy nem szerezhető, ehelyett minden órán egy minijátékot kell teljesíteni, melyért cserébe bizonyos bónuszok járnak. Tornaórákon új verekedési technikák sajátíthatók el, az angolórai betűpárosító játékon tanultak nyomán Jimmy egyre cselesebben magyarázhatja ki magát a slamasztikából, a sikeres kémiaóráknak köszönhetően pedig a játékos saját szobájában gyárthat petárdákat és bűzbombákat. A technikaórai trükkök segítségével BMX-biciklik gyárthatók le, de akár fényképek is készíthetők jó fotólaboros eredmények után - ezeket a konzol memóriakártyáján lehet eltárolni tárolódnak. Miután egy tanórát ötször sikerült teljesíteni - ez persze nem egyszerű -, el is lehet felejteni, a tanárok már nem gondolnak ránk iskolakerülőként.

Forrás: [origo]

Zsebpénz fűnyírásból

Fontos megjegyezni, hogy a játék az első 5-6 óra után lesz igazán izgalmas. Ekkorra sikerül jó esetben teljesíteni az első fejezetet, ami egy hatalmas oktatópályaként is felfogható. Ettől kezdve Jimmy szabadon kezdhet szoknyapecérkedni, sportolni, versenyezni vagy akár pénzt keresni (amit élelemre és ruhára költhet majd el), dolgozhat a helyi hamburgeresnél vagy nyírhat akár füvet is, nem is kerül már akkora hangsúly minden furcsán néző iskolatárs elpüfölésére.

Az irányítással semmi problémája nem lesz a GTA-sorozatot ismerőknek, akik ezt valamiért kihagyták, röpke fél óra alatt hozzászokhatnak a lehetőség bő tárházához. A program természetesen folyamatosan segít apró, helyzetérzékeny feliratokkal, jelzi, melyik helyzetben melyik gombbal mit lehet csinálni. Az X gombbal futni vagy gyorsítani lehet, az O-val ugrani, a négyzettel támadni, az L1-gyel célozni. Az irányítás egyetlen problémája a kamerakezelés, ami párszor úgy fordul, ahogy éppen nem kellene. Ez akkor lehet kellemetlen, ha egy szoros üldözés közben a kamera visszafordul az irányítással együtt, rükvercben előre futni pedig még a legjobb olimpiai futónak sem sikerült.

Megszelidített Grand Theft Auto

Összességében felfogható a Bully a Rockstar Games korábbi játékainak finomított és finomhangolt verziójaként is. A Grand Theft Auto-széria szabad városbejárása, a beteges Manhunt küldetései és akciója és a brutális The Warriors verekedési technikája keveredik. Ugyan a játék nem teljesen mentes az erőszaktól, hiszen verekedni, csúzlizni kell benne bőven, teljesen kimaradt belőle a vér, a pornográfia és a drogok is.

Ehelyett remek és élethű történet és szereplők, részletesen kidolgozott dialógusok várják az érdeklődőket. A Bully mindenféleképpen meglep mindenkit, aki ismerkedni próbál vele: akik jót várnak tőle, sokkal szórakoztatóbbat és jobbat kapnak, akik pedig gyermekgyilkos pszichopataképző terrort látnak benne, azok csalódni fognak. Természetesen a program nem kisgyerekeknek készült, de év egyik legegyedibb játéka - elsősorban hímnemű játékosok számára.