Vágólapra másolva!
Nem csak Magyarországon szükséges a megfelelő képesítés ahhoz, hogy valaki az élvonalban edzősködhessen: az angol Premier League-ben is csak olyan tréner dolgozhat vezetőedzőként, aki rendelkezik az UEFA Pro-licencével. Legalábbis elméletben: mert a Middlesbrough FC mesterének, Gareth Southgate-nek nincs meg a végzettsége, ám ennek ellenére is irányíthatja a klubot, mivel a liga engedélyezte neki.

A Middlesbrough kispadján az előző idényben Steve McClaren ült, akinek vezérletével a bajnokságban nem remekelt a gárda, az UEFA-kupában viszont egészen a döntőig menetelt. Ráadásul McClaren éveken keresztül volt az angol válogatott pályaedzője, így aztán amikor kiderült, hogy a háromoroszlánosok szakvezetője, Sven-Göran Eriksson a világbajnokságot követően távozik a posztról, az Angol Labdarúgó-szövetség (FA) McClarent nevezte ki a helyére. Ez egyben azt jelentette, hogy a Middlesbrough-nak új szakvezetőt kellett keresnie, és az egyesület némi meglepetésre a csapat középhátvédjében, Gareth Southgate-ben látta a megoldást.

A 36 esztendős védő még az előző szezonban is alapembernek számított a klubnál, hiszen a bajnokságban 24 találkozón lépett pályára, az UEFA-kupa menetelésből pedig kilenc összecsapáson szerepelt - köztük a Sevilla FC elleni döntőn is. A Middlesbrough színeiben összesen 159 bajnokin játszott, az angol élvonalban pedig 456 találkozó állt a háta mögött, amikor az edzői kinevezésével tulajdonképpen véget ért játékospályafutása.

A kinevezésével csak az volt a probléma, hogy nem hogy az élvonalban való munkához szükséges UEFA Pro-licence nem volt meg, hanem az alapszintű edzői tanfolyamat is csak júniusban kezdte el. Ennek ellenére a Middlesbrough ragaszkodott hozzá, és kéréssel fordult az FA-hez, illetve a ligához, hogy Southgate külön engedéllyel irányíthassa a csapatot. A liga januárban három hónapos határidőt adott az újdonsült trénernek, azzal a kitételle, hogy novemberben újból előveszi a problémát. Ez idő alatt Southgate megszerezte elvégezte a nemzetközi edzői képzés első szintjét, a B-licencet, a következő fokozatot pedig januárban kezdheti majd meg - ha ott is jól teljesít, akkor júniustól már a Pro-licencért ülhet iskolapadba.

A Middlesbrough azzal érvelt a liga előtt, hogy Southgate már korábban is szerette volna megkezdeni az edzői képzést, ám mivel rendszeresen szerepelt a válogatottban, erre nem volt lehetősége. A jelek szerint ez elég indok volt ahhoz, hogy a szervezet a klub számára kedvezően döntött, vagyis az idény végéig engedélyt adott Southgate-nek ahhoz, hogy maradjon a kispadon. Az ügy ráadásul akár precedens értékű is lehet, mert a liga az FA-vel karöltve az érvényes szabályok megváltoztatását szeretné elérni annak érdekében, hogy az egykori kiváló futballistáknak a jövőben ne kelljen hasonló "tortúrán" átmenniük, ha rögtön a visszavonulásuk után edzői pályára állnának.

A határozat persze nem mindenkinek nyerte el a tetszését: a profi kluboknál dolgozó edzők szervezete, a League Managers' Association (LMA) nyilatkozatában elítélte az FA döntését. Az LMA csalódását fejezte ki, hogy a liga nem tartja be a saját szabályait, és emlékeztetett arra, hogy korábban a liga kifejezetten felhívta az edzők figyelmét arra, hogy végezzék el a Pro-licencet adó képzést, különben nem dolgozhatnak a Premier League-ben.