Elisztában, a Kalmük Autonóm Köztársaság fővárosában lejátszották a címegyesítő világbajnoki döntőt. A bonyodalmaktól sem mentes, pszichológiai hadviseléssel fűszerezett küzdelem rapid rájátszásban az orosz Vlagyimir Kramnyik győzelmével végződött. A FIDE exvilágbajnoka, a bolgár Veszelin Topalov szófiai helyszínnel visszavágó meccset követel. Jekatyernburgban, a kieséses rendszerű női világbajnokságon a kínai Hszu Yuhua győzött. A torinói sakkolimpián meglepetésre az örmény férficsapat diadalmaskodott, a nők versenyében az ukránok nyertek. Mindkét válogatottunk ötödikként zárta szereplését. Lékó Péter a Moszkvában megrendezett Tal-emlékversenyen veretlenül végzett az élen, Polgár Judit második gyermekének születése után az Essent-tornán remekelt, holtversenyben lett első, Topalovot kétszer is legyőzte. A 14 éves Prohászka Péter korcsoportos Európa-bajnoki címet szerzett.  A teljesség igénye nélkül a búcsúzó esztendő sakk-krónikája.

A január 1-től érvényes világranglistát még a 2005-ös linaresi szuperverseny után visszavonulását bejelentő Garri Kaszparov vezette, Veszelin Topalov átlépte a bűvös 2800 Élő-pontos határt. Lékó Péter három helyet rontott, 11 pontot vesztett, hetedik volt a rangsorban. Polgár Judit kikerült a top tízből, a 14. helyről kezdte az új évet.

A top 10 listája: Kaszparov 2812, Topalov 2801, Anand 2792, Szvidler 2765, Aronyian 2752, Kramnyik 2741, Lékó Péter 2740, Ivancsuk 2729, Gelfand 2723, Ponomarjov 2723 pont.

Január 5-én adták hírül, hogy a klasszikus sakkozás világbajnoka, Vlagyimir Kramnyik gerincbántalmai miatt lemondta részvételét az esztendő első szuperversenyén, a Corus 2006 tornán. Az orosz világbajnok helyett a holland rendezők az azeri junior világbajnokot, Sahrijar Mamedgyarovot hívták meg. A holland tengerparti városkában, Wijk aan Zee-ben január 14-én indultak a sakkórák a 19-es kategóriájú tornán, ahol első alkalommal játszott világbajnokként Veszelin Topalov, címvédőként Lékó Péter szerepelt. A korábban négyszeres győztes indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand és Topalov fej-fej melletti küzdelme jellemezte a viadalt, felváltva vezettek, s emlékezetes versenyfutásuk "remivel" végződött. A hagyományoknak megfelelően mindkettőjüket győztesnek hirdették ki a 68. alkalommal megrendezett tornán, amely 2000-től viseli a Hoogovens Műveket privatizáló brit Corus cég nevét. A holtversenyes győztesek nem tudták megőrizni veretlenségüket, a második fordulóban az angol Michael Adams brillírozott, Topalovnak gyalogot, tisztet, majd bástyát is áldozott a látványos nyerés érdekében. Anand az alsó régióba tartozó amerikai Gata Kamskytól kapott ki. Lékó görcsösen játszott, két-két nyerés, illetve vesztés volt a mérlege.

A szupernagymesterek nagyszerű partik egész sorát játszották. Különösen emlékezetes marad Topalov kettős minőségáldozata az örmény Aronyian ellen, elbűvölt bennünket Anand kettős tisztáldozata az ukrán Szergej Karjakinnal szemben. A torna egyik legszebb lépésével győzte meg Lékó a spanyol megnyitású párharcot Kamskyt. Várakozáson felül szerepelt Adams, az ukrán Vaszilij Ivancsuk partijaiban több volt, mint az elért pontszáma. A 91 játszmából 40 végződött döntéssel. A 15-ös kategóriájú nagymesterversenyen nagy harcot vívott Almási Zoltán az első helyért. Nagymesterünk az utolsó fordulóban vereséget szenvedett a bolgár Ivan Cseparinovtól, félpontos hátránnyal végül harmadik lett a 9 ponttal holtversenyben győztes orosz Alekszandr Motylev és a norvég csodagyerek, Magnus Carlsen mögött, akik meghívót kaptak a 2007-es Corus szuperversenyre.

A Corus 2006 torna végeredménye:
1-2. Viswanathan Anand (indiai, 2792) és Veszelin Topalov (bolgár, 2801) 9
3-4. Michael Adams (angol, 2707) és Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2729) 7,5
5-6. Borisz Gelfand (izraeli, 2723) és Szergej Karjakin (ukrán, 2660) 7
7-9. Szergej Tivjakov (holland, 2669), Lékó Péter (magyar, 2740) és Levon Aronyian (örmény, 2752) 6,5