A Profi Sakkozók Szövetsége január 4. és 8. között Odesszában rendezi meg az első ACP Rapid Világkupát. A 16 résztvevő kieséses rendszerű viadalára az ukrán Bank Pivdenny 136 ezer dolláros díjalapot biztosít. A nagymesterek két-két, 20-20 perces partiban mérik össze erejüket, 1-1 esetén villámpartik döntenek. Lékó Péter a torna második kiemeltje, a rajtlistán első ukrán Vaszilij Ivancsukkal csak a döntőben csatázhatna.

Az esztendő első jelentősebb tornáját az ukrajnai Odesszában rendezik meg. A Profi Sakkozók Szövetségének (The Association of Chess Professionals) 16 résztvevős kieséses rendszerű rapid versenyének győztese a 136 ezer dolláros díjalapból 40 ezret kasszírozhat. A viadal sorsolását ma este tartják a Londonszkaja Hotelben. A versenyen második kiemelt Lékó Péter az első körben a mezőny második felébe tartozó ellenféllel küzd meg. Riválisai között a rapid műfaj igazán elismert harcosai vannak, az ukrán Vaszilij Ivancsukkal, az orosz Alekszandr Morozeviccsel, az izraeli Borisz Gelfanddal a monacói Amber-tornán már számtalanszor csatázott. Az azeri Tejmur Radzsabov tavaly a mainzi sakkfesztiválon a rapid sakkozás királyát, az indiai Viswanathan Anandot is alaposan megizzasztotta. A nagymesterek két-két, 20-20 perc gondolkodási idejű partiban mérik össze erejüket, és lépésenként még 5-5 másodperc bónusz idővel gazdálkodhatnak. Amennyiben a csata 1-1-re végződne, akkor 3-3 perc és 2-2 másodperc lépésenkénti plusz mellett játsszák a rájátszást. Újabb döntetlen eredmény után a "hirtelen halál" partira kerülne sor, ahol világosnak 5, sötétnek 4 perce van, de utóbbinak a döntetlen is a továbbjutást, illetve a végső győzelmet jelentené.

Január 5-én és 6-án az első körre kerül sor, majd a nyolc győztes folytatja a küzdelmet. Az elődöntőket és a döntőt január 8-án vívják. Az első körben kiesettek 4-4, a nyolc között búcsúzók 6-6, az elődöntőben vereséget szenvedők 10-10 ezer dollárt könyvelhetnek el, a döntő vesztese 20 ezer dollárral zárja az odesszai "kirándulást", a győztes 40 ezerrel gazdagodik. A rapid szabályok szerint a szabálytalan lépés nem veszít, de az ellenfél 2 percet kap pluszba. A bonusz idő miatt nincs döntetlen igénylés. A rájátszáskor a villámjátszmában a szabálytalan lépés azonnali játszmavesztés.