Kilakoltatás helyett részletfizetéssel élhetünk

Vágólapra másolva!
A végrehajtó is adhat részletfizetést magánszemélyeknek, így akár a kilakoltatás is elkerülhető lesz, amennyiben a törvényhozás elfogadja a végrehajtási törvény módosítását. Ezzel egy hatékonyabb és átláthatóbb ingatlan-végrehajtási értékesítés elérése a cél, ami elősegítheti az önkormányzatok árverési részvételét is.
Vágólapra másolva!

Kiszűrhető lesz a hamis igazolvány

A jogügyletek biztonságáról szóló - átdolgozott és a tavaszi ülésszakban újra napirendre kerülő - törvényjavaslat a bírósági végrehajtóknak is lehetővé teszi a személyazonosság igazolására szolgáló okiratok és a benne szereplő adatok ellenőrzését a központi nyilvántartásából. Ennek oka, hogy a végrehajtási eljárásban is szükséges a felek, a nyilatkozatot tevő személyek pontos beazonosítása.

A javaslat lényege az, hogy a végrehajtó a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának nyilvántartásaihoz elektronikus úton csatlakozhat, így összevetheti az ügyfél személyazonosításra szolgáló adatait a hivatal nyilvántartásaiban szereplő adatokkal. Így elkerülhetővé válik az elveszett, ellopott, megsemmisült, láthatóan hamisított, illetve a nyilvántartásban nem szereplő igazolványok felhasználása.

Az adatlekérdezési és ellenőrzési szolgáltatás igénybevételéhez a végrehajtónak úgynevezett ügyfélkapu létesítését kell kezdeményeznie. A hozzáférés biztosításához regisztrációs eljárás szükséges. A regisztráció megtörténhet közvetlenül a hivatalnál, az okmányirodában vagy elektronikus úton a kormányzati e-portálon keresztül. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara nyilvántartást fog vezetni azokról a tagjairól, akik adatlekérdezési jogosultsággal rendelkeznek.

A végrehajtók a kormányzati portálon keresztül juttathatják el az adatigénylés iránti megkereséseiket a nyilvántartást vezető szervhez. A hivatal az adatok továbbítása előtt ellenőrzi az adatkérő adatlekérési jogosultságát, vagyis azt, hogy tagja-e a kamarának és tagsági viszonya nincs felfüggesztve, illetve nem szünetel.

Speciális személyi kört képeznek a bíróságok alkalmazásában álló megyei végrehajtók: esetükben nem önállóan történik a lekérdezés technikai feltételeinek biztosítása és maga az adatellenőrzés sem, hanem a bíróság által megszervezett, ellenőrzött módon és a bíróság által biztosított technikai eszközökkel.

A végrehajtó is engedélyezhet részletfizetést

A hatályos szabályozás nem teszi lehetővé, hogy a végrehajtó adjon részletfizetést, ilyen kérelemmel csak a bírósághoz lehet fordulni. A törvényjavaslat megteremti a lehetőségét a végrehajtói részletfizetésnek. Ezzel akár elkerülhető lehet, hogy el kelljen árverezni azt az ingatlant, amelyben az adós lakik. A kötelezettségek teljesítésére törekvő, a hitelezővel együttműködő és a fizetési szándékát tanúsító, nem teljesen fizetésképtelen adósok számára biztosítható ez a kedvezmény. Alapfeltétel, hogy az adós a végrehajtáskor már részletfizetést teljesítsen, továbbá az is, hogy a követelés fedezete az adós vagyontárgyainak felkutatásával biztosítva legyen. A részletfizetés engedélyezésének nem lesz feltétele, hogy a tartozás fedezetéül szolgáló vagyont lefoglalják, sőt a vagyontalan adóst is köteles lesz felhívni a végrehajtó a részteljesítés felajánlására. Kedvezmény csak magánszemélynek adható.

A végrehajtó a részletfizetési kérelemről jegyzőkönyvet készít, amit el kell küldeni az érintetteknek. A végrehajtást kérő ez alapján nyilatkozhat, és hivatkozhat arra, hogy a létfenntartását mennyiben nehezíti meg a részletfizetés. Az egyébként is létfenntartás céljára szolgáló követelésekre (tartásdíj, munkabér és vele egy tekintet alá eső követelések) engedélyezett részletfizetés csak akkor tartható fenn, ha a végrehajtást kérő azzal egyetért. Amennyiben a végrehajtást kérő saját létfenntartási problémáira hivatkozva tiltakozik a részletfizetés ellen, akkor meg kell szüntetni ezt a lehetőséget. Amennyiben ilyen problémák nincsenek a hitelezőnél, akkor tiltakozása ellenére is engedélyezi a végrehajtó a részletfizetést, azonban rövidebb időtartamra.

Annak érdekében, hogy a legveszélyeztetettebb személyi kör (akik ingatlan-végrehajtás előtt állnak) feltétlenül tájékoztatást kapjon a részletfizetés lehetőségéről, a törvényjavaslat előírja, hogy a becsérték közlésével egyidejűleg a részletfizetés lehetőségéről is tájékoztatni kell az adóst.