Javuló hatékonyságot ígér a Synergon

Vágólapra másolva!
A Synergon a jövőben egyre inkább a komplex projektekre kíván fókuszálni, amelyek minél magasabb hozzáadott értéket képviselnek - hangzott el a cég sajtótájékoztatóján. Ezenkívül a vállalat struktúráján is változtattak a belső erőforrások jobb kihasználása érdekében.
Vágólapra másolva!

Átláthatóbban és hatékonyabban működő szervezet jön létre a Synergonnál a cég reményei szerint az elmúlt hónapokban végzett átvilágítás hatására - mondta Jeszenszky Zoltán, a Synergon Informatika Nyrt. igazgatóságának elnöke csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten. A vállalat - nevével ellentétben - eleddig éppen az üzletágak közötti szinergiákat nem használta ki megfelelően, és ezen erősíteni kell - fogalmazott Ákos György, a cég vezérigazgatója.

Az elsősorban rendszerintegrációval foglalkozó vállalat a jövőben egyre inkább olyan komplex projektekre kíván fókuszálni, amelyek minél magasabb hozzáadott értéket képviselnek - hangoztatta Ákos György. Az átvilágítás során kiderült, hogy a vállalaton belüli belső szakmai tudást a cég nem megfelelően kamatoztatta - tette hozzá. Az átvilágítást követő struktúraváltás során azonban nincs szó arról, hogy leányvállalatoktól szabadulnának meg - válaszolta Ákos György újságírói kérdésre.

A vezérigazgató a lehetséges akvizíciókról annyit mondott, hogy a Synergon továbbra is egy magyar tulajdonú regionális vállalat, ennek megfelelően pedig folyamatosan "nézelődnek a régióban". Hangoztatta, hogy csak olyan cégek jöhetnek szóba, amelyek a vállalati struktúrába illeszkedve a szinergiát növelik. Ákos György kitért arra is, hogy a kis- és közepes vállalatok felé a jövőben az eddigiektől eltérően kell közelíteni. Amíg korábban minden eset egyedinek számított, addig mostantól hatékonyabban, egységes rendszerben kell kezelni az ilyen projekteket.

A cég közlése szerint a Synergon Informatika Nyrt.-nek tavaly 866,5 millió forint adózás utáni vesztesége volt, szemben az egy évvel korábbi 487,5 millió forint nyereséggel. A veszteséget az okozta főként, hogy tavaly több mint 1 milliárd forint egyszeri költség merült fel. A nem auditált, konszolidált, nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) szerint összeállított adatok alapján a Synergon 2006-ban 21,677 milliárd forint árbevételt ért el, 11 százalékkal többet az előző évinél. Az idei évre vonatkozó üzleti tervet a társaság az első negyedévben hozza nyilvánosságra.

A tavaly szeptemberben megválasztott új igazgatóság pénzügyi és szervezeti átvilágítást kezdeményezett a társaságnál. Ennek eredményeképpen megszüntették a nagyrészt adminisztratív feladatokat ellátó regionális irodát, ami a jövőben a mintegy 220 millió forint megtakarításával jár. A negyedik negyedévben további személyi, illetve szerkezeti változások történtek. Az átláthatóbb működésre való törekvés hatásaként az anyavállalatban a le nem zárt projektek óvatosabb értékelése 111 millió forintos, a fel nem használt, éves rendes szabadságokra képzett céltartalékok 37 millió forintos, míg a szoftverek terven felüli értékcsökkenése, és készletek terven felüli értékvesztése, illetve selejtezése 86 millió forintos veszteséget okozott. A versenyhivatali és munkaügyi bírság az átszervezés-leépítés költségével együtt 173 millió forintot tett ki.

A leányvállalatok év végi értékelése során a Synergon 460 millió forint befektetési értékvesztést könyvelt el, amiből 390 millió forint az cseh Infinity, 21 millió forint pedig a horvát Span goodwill után képződött. Ezen túlmenően a csoport további 49 millió forintot különített el a Span befektetései után. A külföldi leányvállalatok eredmény-kimutatásában az Infinitynél 198 millió forint, míg a Spannál 44 millió forinttal zárult az előző évekről áthúzódó tételek számszerűsítése. Mindezek következtében tavaly több mint 1 milliárd forint egyszeri költség merült fel.

A Synergon jegyzett tőkéje tavaly december végén 1,91 milliárd forint volt, ugyanannyi, mint egy évvel korábban. A saját tőke egy év alatt 7,122 milliárd forintról 5,563 milliárd forintra csökkent. A társaság részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde jegyzett "A" kategóriájában kereskednek, a papír ára az elmúlt egy évben 607 forint és 1390 forint között mozgott.