A benzinkutak forgalma 8 százalékot nőtt

Vágólapra másolva!
A kiskereskedelem forgalma tavaly 4,4 százalékkal nőtt. A vásárlási kedv februárban növekedett a legjobban, 7,9 százalékkal; decemberben viszont csak 3,2 százalék volt a forgalombővülés a KSH adatai szerint.
Vágólapra másolva!

Hatezermilliárd forintot meghaladó értékű áru talált gazdára tavaly a magyarországi kiskereskedelmi üzletekben, csomagküldő hálózatoknál - derül ki a KSH jelentéséből. A kiskereskedelmi ágazat forgalma tavaly - változatlan áron számolva - 4,4 százalékkal haladta meg az előző évit. Ezen belül a decemberi eladások összértéke elérte a 683 milliárd forintot, ami 3,3 százalékkal haladta meg 2005 utolsó hónapjának eredményét - írja a Népszabadság.

A bővülés ütemével Magyarország az Eurostat becsléseivel összevetve elérte az Európai Unió 25 tagállamának decemberi átlagát: a kiskereskedelmi forgalom volumene legalábbis az unión belül is éppen átlag 3,3 százalékkal volt magasabb a múlt év utolsó hónapjában, mint egy évvel korábban. Eközben az eurót használó tagországokban az év végi forgalombővülés csak 2,1 százalékkal múlta felül az előző év azonos időszakáét.

Magyarországon a kiskereskedelmi eladások 47,7 százalékát az élelmiszer- és élelmiszer-jellegű vegyes kereskedelemmel foglalkozó üzletek mondhatják magukénak. Ezekben a boltokban tavaly összesen 5,1 százalékkal többet vásároltak, mint 2005-ben. A vásárlási kedv februárban növekedett a legjobban: akkor - talán az országgyűlési választások előtti optimizmus jegyében - 7,9 százalékkal több árut adtak el. A karácsony miatt felkapott decemberben ugyanakkor csupán 3,2 százalék volt a forgalombővülés.

Az élelmiszerek 92 százaléka a vegyes termékkörű hipermarketekben, szupermarketekben, vegyesboltokban talált gazdára. Ezekben az év végi vásárlási hajrá 3,4 százalékos többletet hozott. A kiskereskedelem más területein a változatlan áron számolt eladások 3,9 százalékkal haladták meg a 2005-ös eredményeket. A legrosszabbul szereplő ágazat a gépjármű- és járműalkatrész-kereskedelem volt, üzleteikben azonban tizenkét hónap alatt még így is 1239 milliárd forintot költöttek a vásárlók. Gyenge szereplésüket elsősorban az új személygépkocsik értékesítésének június óta tartó visszaesésével magyarázzák - 2006-ban 19,3 ezerrel kevesebb új autót helyeztek forgalomba. A töltőállomások forgalma viszont 8,2 százalékkal növekedett 2006-ban.